EYT’de ‘kıdem tazminatı’ detayı! Geri sayım başladı

Sayıları yaklaşık 4.5 milyonu bulan EYT’liler yıllardır yaşadıkları mağduriyetleri sona eriyor. Kısa mühlet evvel başlayan çalışmalar teknik olarak tamamlandı. Pekala emeklilik hakkıyla işten ayrılacak olanlar kıdem tazminatı alacak mı? Vergi uzmanı Muhammet Bayram bahisle ilgili ayrıntıları milliyet.com.tr’ye anlattı.

EYT’LİLER KIDEM TAZMİNATI ALACAK MI?

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Vergi Uzmanı Muhammet Bayram şu sözleri kullandı: 

“Burada şahıslar çalıştığı yerlerden emekli olmak isterler ve dilekçe verirlerse otomatikman tazminatına hak kazanacaklar.

“153 BİN 714 LİRA KIDEM TAZMİNATI ALINABİLECEK”

Ama emeklilikle bir arada kıdem tazminatına hak kazanan çalışanlar bu fiyatları alabilecek mi bu büyük bir sorun. Zira en son taban fiyatın artmasıyla bir arada kıdem tazminatı tavanı 15 bin 371 lira olarak belirlenmişti. Yani 10 yıllık bir fiyatı almak olursa bu tavan 153 bin 714 lira kıdem tazminatı alınabilecek.

Burada patronlarımız pandemi sürecinden beri bir oldukça yoruldu. Pandemi tesirlerini üzerinden atıyorlarken şu anda Avrupa ve ABD’deki resesyon ile önümüzdeki günlerde korktuğumuz stagflasyon gelme ihtimal kelam konusu. İhracatımızda birinci sınıfta Avrupa ikinci sırada Avrupa bulunuyor.

O yüzden EYT’li vatandaşlarımız emeklilik süreçleri yapılırken şayet çalışmayıp emekli olacaklarsa bu meblağın kendilerine ödenmesi için patronlara bir kolaylık getirilmesi gerekmektedir. Şu anda finansa erişimin güç olduğunu da düşünecek olursak yılsonu prestijiyle bunun da programlanması gerekiyor.

Kişiler emekliği kazandığı anda dilekçe verip emekli olabilir. Burada kendilerine kıdem tazminatı ödenmek zorundadır. Özel dal patronları tarafından, devlet tarafından da memurlara ödenmek zorunda. Devlet memurları da EYT’yi bekliyor. Burada kıdem tazminatı kendilerine verilecek. Bu bir haktır. Fakat bireylerin tekrar iş hayatına geri dönüp dönmeyeceği, patronların durumu kıymetlendirilerek bir çalışma yapılması gündemdedir.

EYT düzenlemesi ile emekli olan vatandaş tıpkı ya da farklı işyerinde yine çalışmaya başlarsa ikinci bir tazminat alma hakkına sahip olur mu?

Burada SGK destekleme primi SGDP ödeniyor kendilerine. İkinci bir kıdem tazminatı yerine ihbar tazminatı var. Fakat kıdem ve ihbar tazminatı çalışılan yıl bazında hesaplanıyor. En az 1 yıl çalışmakla birlikte hak kazanılabiliyor. O yüzden EYT’li vatandaşlarımız tekrar çalışırlarsa ona ait hem sigorta primi hem de kıdem tazminatı ile ihbar tazminatı düzenlemesi yapılması gerekmektedir.

Kişiler şayet emekli olursa hem emekli olacak hem çalıştıkları yerden maaş alacaklar. Burada SGK primi değil, toplumsal güvenlik destekleme primi ödeyecekler.”

KAYNAK: MİLLİYET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir