Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Müslümanlar zekatlarını kalıcı konutlar için verebilir

Diyanet İşleri Başkanlığın’dan yapılan açıklamaya nazaran Ali Erbaş, Din İşleri Yüksek Konseyi’nin zelzele üzere harika durumlarda ramazandan evvel de fitrelerin verilebileceğine ait karar aldığını hatırlattı.

Depremde muhtaçlık olduğunu ve fitrelerin zelzele mağduru vatandaşlar için verilmesi gerektiğini vurgulayan Erbaş, şunları kaydetti:

“Müslümanlar zekatlarını genelde ramazandan ramazana verirler. Bunu bir teamül haline getirmişlerdir. Vatandaşlarımızdan ‘Acaba zekatlarımızı kalıcı konutların yapılabilmesi için verebilir miyiz?’ formunda sorular geldi. Olağanda zekatı kişinin günlük muhtaçlıklarını karşılayabilecek bir formda vermek gerekiyor lakin artık bir zaruret durumu var. Beşerler konutlarını kaybetmiş, bu konutlarının bir an evvel yapılması gerekiyor. Din İşleri Yüksek Heyetimizin aldığı kararla zekat mükellefi Müslümanlar zekatlarını kalıcı konutlar için verebilirler. Bu kalıcı konutları AFAD vasıtasıyla devletimiz yapıyor.”

Diyanetin fitrenin taban ölçüsünü belirlediğini lakin bu ölçünün üstüne hakikat bir sonun olmadığını vurgulayan Erbaş, bu durumun zekat için de geçerli olduğunu belirtti.

Erbaş, hac kuralarına kayıtlı 2 milyon 500 bin hacı adayının olduğunu, 30 Mayıs prestijiyle birinci kafileyi göndereceklerini vurguladı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir