ABD’de iflas eden Silikon Vadisi Bankası satıldı: Piyasalarda gerginlik sürüyor

ABD’de iflas ederek piyasalarda çalkantıya yol açan Silikon Vadisi Bankası (SVB), First Citizens Bank’e satıldı. Varılan periyot mutabakatına nazaran, First Citizens bankası, SVB’nin yaklaşık 16,5 milyar dolarlık iskontosunu ve 72 milyar dolarlık varlığını satın alırken yaklaşık 90 milyar dolarlık menkul değer ve öbür varlıkları ise düzenleyici kuruluş Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nun (FDIC) tasfiye kısmında tutulacak.

FDIC’den yapılan açıklamaya nazaran, SVB’nin devralınması muahedesi uyarınca, 17 eski SVB şubesinin tümü bugünü First Citizens markası altında açık olacak.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Kuzey Carolina merkezli olan ve kendisini ‘ABD’nin en büyük aile bankası olarak’ isimlendiren First Citizens, son yıllarda iflas eden bir bankayı devralan en büyük kurum oldu. FDIC, SVB’nin mevduat sigorta fonu için yaklaşık 20 milyar dolarlık maliyet yaratacağını açıkladı. SVB müşterilerine, hesaplarının büsbütün taşınacağı First Citizens’tan yapılacak ikinci bir duyuruya kadar kendi şubelerini kullanmaya devam etmeleri tavsiye edildi.

SVB’nin iflasının akabinde dünya çapında banka payları keskin formda düşmüş, bu durum istikrarın ziyan göreceği istikametinde telaşları doğurmuştu. SVB’nin İngiltere kolu ise ay başında 1 pounda HSBC tarafından satın alınmıştı.

PİYASALARDA GERGİNLİK DEVAM EDİYOR

İsviçre merkezli bankacılık devi Credit Suisse, paylarındaki rekor düzeydeki düşüşün akabinde rakibi UBS tarafından satın alınmıştı. Almanya’nın en büyük bankası olan Deutsche Bank payları ise 24 Mart Cuma günü bir noktada yüzde 14 kıymet kaybetmişti. Bugün piyasaların açılmasıyla yüzde 3 civarında yükseldi.

SVB, müşterilerinin birkaç saat içinde milyarlarca doları hesaplarından çekmesi sonrası iflas etmişti. Onu New York merkezli, kripto para üzerine ağırlaşan Signature Bank’ın piyasa düzenleyicileri tarafından kapatılması izledi. Bu, ABD’de 2008’deki global mali kriz sonrası kayıtlara geçen en büyük iki banka iflası oldu.

‘PİYASALARI GERÇEKLİK DEĞİL, PSİKOLOJİ ÇALIŞTIRIYOR’

Fazi oranları, 2008 global mali krizi ve akabinde Covid-19 pandemisi sırasında ekonomik büyüme teşviği olarak merkez bankaları tarafından keskin bir biçimde düşürüldü. Lakin, geçtiğimiz yıl uzunluğunda faizler artınca, bu durum yatırım kıymetlerini vurdu. Kimi yatırımların parasını bünyesinde tutan bankaların iflasına giden yol açıldı.

Böyle bir darbe yiyen finansal piyasaların bankacılık bölümünde diğer sorunlara de yok açabileceği belirtiliyor. Lakin, dünya genelinde merkez bankaları bankacılık sisteminin inançlı olduğunu ve sermayenin yerinde olduğunu vurguluyor.

Standard Chartered bankasının Avrupa ve ABD araştırmalarının başındaki Sarah Hewin BBC Today programında ‘piyasaları şu anda gerçeklikten çok psikolojinin çalıştırdığını’ söyledi. IMF Lideri Kristalina Georgieva da 26 Mart Pazar günü ‘tetikte olmak gerektiğini’ söz etti, ‘finansal istikrardaki risk artışının kesinliği’ konusunda uyardı. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir