Elektrikte 280 milyon TL ‘kalitesiz’ cezası

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), belirlediği standartları yakalayamayan 21 elektrik dağıtım şirketinin 19’una 280 milyon TL kalite cezası kesti.

PERFORMANS ÖLÇÜLÜYOR

2020’de yürürlüğe giren kalite faktörü uygulaması ile dağıtım şirketlerinin ve sundukları hizmetlerin performansları ölçülüyor. Firmaların sunduğu hizmetlerin gelişimi yakından takip ediliyor. Bu kapsamda, bilhassa elektrik kesintilerinin azaltılması, akıllı şebekelerin yaygınlaştırılması, iş sıhhati ve güvenliği kültürünün geliştirilmesi, inşaat bittiğinde elektrik altyapısının hazır olması, davet merkezi performansının arttırılması üzere bahislerde dağıtım şirketlerinin tüketicilere üst seviye kalitede hizmet vermesi gerekiyor. Kalite standardını yakalamayan şirketlere ceza kesiliyor.

SEKTÖR DERS ALMALI

EPDK Lideri Mustafa Yılmaz, “İşin tabiatı gereği bu 19 şirket ağır bir ceza ile karşı karşıya kalırken, kalan 2 şirket de kaliteli hizmet kriterlerimizi karşıladığı için ödüllendirilecek. Vatandaşlarımız elbette en kaliteli hizmeti hak ediyor. Dağıtım şirketlerinin vazifesi de bunu sağlamak ve daha üstün nitelikte hizmet vermek için daima kendini geliştirmek. Tüketicilerimizin yüksek kalitede hizmet almadığı yerde, bunun bedelini, ilgili şirketlerin ödemesi kaçınılmazdır” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir