IŞİD’in kritik isimlerine Suriye’de operasyon: 7 gözaltı

Alınan bilgiye nazaran, Suriye Misyon Gücü Cerablus ve Bab Jandarma Danışman Komutanlıkları unsurlarınca yapılan istihbari çalışmalar sonucunda, Suriye Cerablus ve Bab bölgesinde 11 Kasım’da icra edilen operasyonda yakalanan 17 IŞİD silahlı terör örgütü mensubu sevk edildikleri lokal isimli makamlar tarafından tutuklandı.

Konuyla ilgili devam eden çalışmalarda, ele geçirilen dijital gereçlerin incelenmesi ve alınan sözler sonucunda, IŞİD terör örgütünün kelamda Şam vilayeti sorumluları tarafından Fırat Kalkanı ve Zeytin Kısmı harekat bölgelerinde Türk Silahlı Kuvvetleri ögelerine, Suriye Ulusal Ordusu kümelerine, Şurta Güvenlik Teşkilatına yönelik Suriye Cerablus’ta hücre oluşturulduğu ve hareket hazırlığı içerisinde olunduğu bilgisi elde edildi.

Bu kapsamda, Gaziantep Vilayet Jandarma Komutanlığı takip ve koordinesinde, Suriye Vazife Gücü Cerablus Jandarma Danışman Komutanlığı ögeleri tarafından, Suriye Cerablus bölgesinde 19 Kasım’da icra edilen operasyonda, ortalarında kelamda Cerablus hücre sorumlusu ve mayın/EYP eğitmeni Muhammed Al Shrada ile kelamda Cerablus lojistik sorumlusu Ebu Mahmud kod isimli Ali Temur’un da bulunduğu 7IŞİD silahlı terör örgütü mensubu yakalandı.

Şüphelilerin ikametlerinde yapılan aramalarda, 3 canlı bomba yeleği, canlı bomba yeleği için hazırlanmış çivilerle desteklenmiş 45 kilogram TNT patlayıcı içerikli 6 bomba düzeneği, 30 elektrikli fünye, 27 metre infilaklı fitil, 12 vakit ayarlı bomba elektronik devre kartı, 6 kalaşnikof piyade tüfeği, 611 fişek, 2 el bombası ve çok sayıda bomba imalinde kullanılan materyal ele geçirildi.

Operasyonda 3 canlı bomba ve 13 farklı bombalı harekette kullanılabilecek patlayıcılar ile düzeneklerinin ele geçirilmesi sonucu hareket engellendi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir