Yeni keşif: İnsan beyni, “göz açıp kapayıncaya” kadar sahte anı üretiyor

Science Alert sitesinin haberine nazaran, Amsterdam Üniversitesi’nden bilim insanlarının öncülüğünde yapılan deneylerde, araştırmaya katılan 534 bireye, Latin harflerinin gerçek ve aynada yansıtılmış (C ve Ɔ) halleri gösterildiğinde, insanların yansıma harfi gerçek haliyle hatırlamaya yatkın olduğu belirlendi.

Araştırmada, birtakım iştirakçilerin hafızasını karıştırmak emeliyle rastgele harfler gösterilmesinden sonra tüm iştirakçilerden, birinci gösterilen harfi tekrar söylemeleri istendi.

İlk harfin gösterilmesinden yaklaşık yarım saniye sonra iştirakçilerin neredeyse yüzde 20’sinin istenen harf hakkında uydurma bir anı ürettiği belirtilen araştırmada, 3 saniye sonra da bu ölçünün yüzde 30’a yükseldiği kaydedildi.

SAHTE ANILAR NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Araştırmada, iştirakçilere harfler yansıtılmış biçimiyle gösterildiğinde, insanların “göz açıp kapayıncaya” kadar yansıtılmış harfi, gerçek bir harf olarak hatırlama olasılıklarının daha yüksek olduğu tespit edildi.

Uzmanlar, insan beyninin görmeyi beklediği şeylere nazaran anılarını “sahte anılarla” değiştirdiğini ve iştirakçilerin, Latin harflerine aşina olması münasebetiyle beyinlerinin gösterilen harfleri yansıtılan halleriyle değil olağan yazılmış formlarında görmeyi beklediklerini belirtti.

Deneylerde, rastgele düz ve yansıtılmış harfler gösterildikten sonra iştirakçilere 1’den 4’e kadar anılarına ne kadar güvendikleri soruldu.

Katılımcılar, karşılıklarına güvendiklerini belirtti. Böylelikle iştirakçilerin karşılıklarının aslında yanlış iddialar değil, “sahte anılar” olduğundan emin olundu.

Araştırmanın muharrirleri, “kısa vadeli hafızanın her vakit az evvel algılanan şeyin gerçek bir temsili olmayabildiğine” ve “hafızanın aslında görmeyi beklediğimiz şey tarafından şekillendiğine” işaret etti.

Araştırma, “PLOS One” mecmuasında yayımlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir