Utanç fetvası AYM yolunda

Cumhuriyet’ten Rengin Temoçin’in haberine nazaran Diyanet’in ‘Evlatlıkla evlenilebilir’ fetvasına yapılan hata duyurusu reddedildi. Evvel Çocuklar ve Bayanlar Derneği, AYM’ye kişisel müracaat yapacak.

Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde Diyanet, kimsesiz çocuklara ait yansılara yol açan bir fetva vermişti. Cumhuriyet’in gündeme getirdiği haberde, Diyanet’in fetvada, İslamda evlat edinme kurumunun bulunmadığı, bu nedenle evlat edinilen çocuğun, evlatlık alan kişinin soyuna kaydedilmesinin caiz olmadığı belirtilirken, evlatlık ile evlat edinen ortasında evlenme pürüzünün de bulunmadığı aktarılmıştı.

Olayın akabinde Evvel Çocuklar ve Bayanlar Derneği Diyanet İşleri Başkanlığı vazifelileri ve Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş hakkında hata duyurusunda bulundu. Lakin derneğin kabahat duyurusu “ifade özgürlüğü” gerekçesiyle reddedildi.

Cumhuriyet’e konuşan derneğin genel Lider Yardımcısı avukat Volkan Berber, “Diyanet’in demecinde ‘evlat edinenler evlatlık ortasında evlenme yasağı yoktur, evlenebilir’ diyor. Keza tıpkı halde evlatlığa kendi oğlu kızı üzere yaklaşmamasını, bir din kardeşi üzere yaklaşmasını söylüyor. Kanunlara uymamayı tahrik ediyor. Olağanda uygar kanunda evlat edinen ile evlatlık ortasında bir evlenme yasağı var. Hasebiyle bunun aksini beyan etmek, birebir vakitte kanunlara uymamayı tahrik etmek manasına geliyor. Bu Türk Ceza Kanunu’na nazaran suç” dedi.

Berber, “Cumhuriyet savcısı bunu din kuralları çerçevesinde söz özgürlüğü olarak kıymetlendirmiş. Lakin Türkiye laik bir ülke. Anayasa Mahkemesi’ne ferdî müracaat yapacağız” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir