ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Hatay’a gitti: ABD’den 100 milyon dolar ek yardım

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde incelemelerde bulunmak üzere Adana’da İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığına geldi. Blinken burada Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu tarafından karşılandı.

Çavuşoğlu ve Blinken daha sonra Kara Kuvvetleri Komutanlığına ilişkin helikoptere binerek zelzelenin tesirli olduğu Hatay’a hareket etti.

Bakanın bugünkü Adana ziyareti kapsamında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir ortaya gelerek ikili ilgileri görüşeceği duyurulmuştu.

Öte yandan İngiltere merkezli haber ajansı Reuters, ABD’li Bakanın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşeceğini söz etmişti.

‘Kelimelere dökmek sahiden zor’

Blinken, sarsıntılardan etkilenen bölgeleri helikopterle inceledikten sonra Adana’da bulunan İncirlik Hava Üssü’nde açıklamalarda bulundu. Blinken, “Bu yıkıcı zelzelelerin akabinde Türkiye ve Suriye halklarının yanındayız. Bu yıkımın bir kısmını üstten görme imkanım oldu. Bunu sözlere dökmek nitekim güç. Zelzelenin ölçeği hakkında fikriniz olabiliyor. Bu sarsıntılardan etkilenen on binlerce canımız, on milyonlarca insanımız var. Sarsıntılardan çabucak sonra Amerika Birleşik Devletleri ve öbür ülkeler devreye girdi. Burada arama kurtarma takımlarımız var, yaklaşık 200 kişi, K-9’lar, öbür uzmanlar var. Hem tüm muhtaçlıkları anlamak hem de bunları yerine getirmenin yollarını bulmak için Türk meslektaşlarımızla yakın bir biçimde çalışıyoruz” dedi.

‘ABD, Türkiye’nin yanında’

Blinken, ABD’nin Türkiye’nin yanında olduğunu vurgulayarak, “Bu uzun vadeli bir gayret olacak. Arama ve kurtarma maalesef sona eriyor. Sonra büyük bir yine yapılanma olacak. Hasarı, bina sayısını gördüğümüzde büyük bir emek harcanacağını düşünüyoruz. Lakin biz bu gayrette Türkiye’yi desteklemeye kararlıyız. Dünyadaki birçok ülke de birebirini yapacak. Şu anda en kıymetli şey muhtaçlığı olan insanlara yardım ulaştırmak ve onları tekrar ayağa kaldırmak. ABD burada, STK’larımız ve ortaklarımız aracılığıyla Türkiye halkının ve Suriye halkının yanındayız. Şu an prestijiyle ABD 185 milyon dolarlık yardımda bulundu ancak daha neler yapabileceğimizi göreceğiz. Öbür ülkeler adım atıyor ve devreye giriyor” sözlerini kullandı.

ABD’nin sarsıntı yardımı 185 milyon dolara çıkarıldı

Blinken, Hatay ziyaretinin akabinde Türkiye ve Suriye’ye yapılan insani yardımın 185 milyon dolara çıkarıldığını açıkladı.

“Amerikan şirketleri, toplulukları ve bireyleri de cömertçe yardım ediyor. Acil yardım sağlamak gayesiyle yorulmadan çalışan Milletlerarası Kalkınma Ajansı (USAID) gruplarına teşekkür ederiz” açıklamasında bulunan Blinken, ABD’nin, Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için açıkladığı insani yardım ölçüsünün 185 milyon dolara ulaştığını aktardı.

Antony Blinken, “ABD, Türk ve Suriye halkının yanında olmaya devam edecektir” sözünü kullandı.

USAID’den daha evvel yapılan yazılı açıklamada, Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde Türkiye ve Suriye’ye, 85 milyon dolarlık yardım yapılacağı belirtilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir