Usta turşucular bu sırrı atlamıyormuş.. Erimeyen turşunun meğer püf noktasıymış

Turşular Türk mutfağında sevilen yiyeceklerdir. Bilhassa yaz aylarında hazırlanan turşular kış boyunca sofralardan eksik olmaz. Lakin lezzetli turşular yapabilmek herkesin bileceği bir şey değildir.

Eskiden büyüklerimizin yapmış olduğu turşular kuşkusuz çok daha lezzetli turşulardır. Artık sizlere vereceğimiz bu turşu tanımıyla sizlerde şahane turşular yapabileceksiniz. Atlamamanız gereken tüm mutfak sırlarını sizlerle paylaşacağız.

Üsküp Haber’de aktarılanlara nazaran; Meskende turşu yaparken dikkat edilmesi gereken kimi kurallar bulunuyor. En değerli kural gereçlerle ilgili. Çürük yahut ezilmiş materyallerle turşu yapmamak gerekiyor.

Turşu yaparken bu kurallar doğrultusunda hareket etmeniz durumunda çok kaliteli turşular yapabileceksiniz.

Tek yapmanız gerekenleri sizler için bu içeriğimizde sıraladım. İşte Kaliteli Turşu yapmanın sırları.. Dikkat etmeniz 9 püf nokta var

Ev turşusunun en düzgün yanı zerzevatları kendinizin seçebiliyor olmasıdır. Zira dışarıdan alınan turşularda kullanılan sebzelerin doğalları her vakit bir kuşku uyandırır. O yüzdendir ki turşu yaparken kullanacağınız zerzevat ve meyveleri dikkatli seçin. Bilhassa canlı, ezilmemiş ve çürümeye başlamamış zerzevatları seçin. Çürümeye başlamış ya formu bozulmuş sebzeler ziyanlı bakteriler içerdiğinden besin zehirlenmesine neden olabilir.

CAM KAVANOZ KULLANIN

Turşu hazırlarken kesinlikle cam kavanoz tercih edin. Şayet tercihiniz plastikten yana olacaksa, Besin, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan onaylı olup olmadığına bakın. Aksi takdirde turşu yapacağınız kabın üretiminde kullanılan ziyanlı kanserojen hususları bedeninize alabilirsiniz.

TURŞU YAPMADAN EVVEL HER ŞEYİ YIKAYIN

Ev turşusu yaparken el değmiş her şeyi güzelce yıkayın. Kavanozdan kepçesine kadar her şeyin steril olmasını sağlayın. Bilhassa durulama basamağına dikkat edin. Yıkama esnasında kullandığınız kimyasal paklık unsurlarından arınmış olmasına ihtimam gösterin. Aksi takdirde turşunun fermantasyonunun düzgün oluşmasını engellemiş olursunuz. Mümkün epeyce organik paklık eserleri kullanın.

TUZ KULLANIMINA DİKKAT EDİN

Turşu kurarken tuz kullanıma özellikle daha çok dikkat edin. Zira tuzu az eklenen turşu yumuşar, esner, karartır ve suyu bulanıklaştırır. Şayet tuzu fazla eklerseniz olgunlaşma mühleti uzar. Fazla tuz atılmış turşunun tadı da haliyle fazla tuzlu olacaktır. Ayrıyeten salatalık turşusu hazırlamışsanız, içerisinde fazla su birikmesine neden olabilirsiniz.

KAYA TUZU KULLANIN

Sofra tuzu yerine kaya tuzu tercih edin. Şayet sofra tuzu kullanarak turşu hazırlarsanız kullanacağınız sebzeler kısa müddette yumuşayacaktır. 1 litre suya 80 gram kaya tuzu ekleyerek ülkü lezzeti yakalayabilirsiniz.

TEMİZ SU KULLANIN

Turşu kurarken kesinlikle pak su yani içme suyu kullanın. Şayet pak olmayan çeşme suyu ile hazırlarsanız, suyun barındırdığı ziyanlı bakterilerde üreme meydana gelir.

OLMAZSA OLMAZI SİRKE ve LİMON TUZU

Sirke ve limon tuzu, turşu hazırlamanın olmazsa olmazlarındandır. Bamya, fasulye üzere asit oranı düşük sebzelerden turşu hazırlayacaksanız kesinlikle sirke ve limon tuzu kullanın. Böylece turşunun hem rengini korumuş olursunuz hem de fermente olurken istenmeyen bakterilerin oluşumuna mahzur olursunuz.

TURŞUYU UYGUN ORTAMDA KORUMA EDİN

Evde turşu yaparken karanlık ve serin bir ortamda koruma edileceğini herkes bilir. Lakin ısı epeyce kıymetlidir. Şayet 20 derecenin üstündeki bir ortamda turşunuzu koruma ederseniz, ziyanlı bakterin oluşmasına ve süratle artmasına neden olursunuz.

BEYAZ KATMANA DİKKAT

Turşu kurduktan sonra yüzeyinde oluşan beyaz tabakayı bekletmeden çabucak alın. Oluşan bu beyaz katman alınmadığı sürece küf oluşturur. Haliyle turşunuz bozulmaya yüz fiyat. Bu yüzden turşunuzu kurup kaldırdıktan sonra orta ara denetim edin. Son olarak şayet uygun ölçüde tuz kullanmadıysanız yahut uygun sıcaklıkta koruma etmediyseniz bu beyaz katman oluşur.

TURŞU YERKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Turşu yerken dikkat etmeniz gereken en değerli nokta turşunun tuz içerdiğidir. Olağan bir salatalıkta ortalama 6 gram tuz yani sodyum varken turşusu kurulmuş salatalıkta ise 1300 gram kadardır. Turşusu kurulmuş başka sebzelerde de durum farklı değildir. Şayet böbrek yetmezliği, hipertansiyon, kalp rahatsızlığı, mide rahatsızlığı ve ödem üzere sorunları yaşıyorsanız kesinlikle fazla tüketmemeye dikkat edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir