İçme suyuna kanalizasyon hattından sızıntı iddiasına inceleme

Özen köyünün içme suyu kaynaklarının bitişiğindeki İhtimam Deresi’nden son günlerde koku yayılmaya başladı. Dereye Ünlüpınar beldesinin kanalizasyon sınırından sızıntı olduğu savı üzerine kuyu ve hazır sulara yönelen bölge halkı, tedbir alınmasını istedi.

Tarım ve Orman Müdürlüğü takımları de içme suyundan numune aldı. Vilayet Özel Yönetimi’nce bölgede içme suyu arıtma tesisi kurulması için çalışma başlatıldı.

Özen köyü muhtarı Yasin Kılıç, köylerinde su sorunu yaşandığını belirterek, “Vatandaşımız dere suyunu içme suyu olarak kullanmaktan korkuyor. Hayvanlarımız içmiyor, tarım yerlerimizi de sulayamıyoruz. Derenin ıslah çalışması tamamlandı fakat vatandaşımız su konusunda huzursuz. Geçmiş yıllarda derenin biriktiği küçük gölette yüzerdik, tarım suyu olarak kullanır ve hayvanlarımız su içerdi. Şu an dere çok pis. Vatandaşlarımız hazır su satın alarak meskenlerine taşıyor” dedi.

Köy sakini Yusuf Keleş ise “Suyu klorlama yapıyorlar fakat köyümüzün 4 kilometre üstünde bulunan beldenin kanalizasyon çukurunun dereye sızması suyu kirletiyor. Köyümüzün içme suyuna pis suyun karışmasından kaygı duyuyoruz” diye konuştu.

Özen köyünde yaşayan Mehmet İnce de “Biz daha evvel bu dereden su içiyorduk. Hayvanlarımız su içiyordu, balık tutuyorduk. Şu anda elimizi bile suya sokamıyoruz. Çok mağdur durumdayız. Şebeke suyunu da içemiyoruz. Kuyundan köye verilen içme suyu ise bizi huzursuz ediyor. Konutlarımızda hazır su alıyoruz. Yetkililerin su meselemizi çözmesini istiyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir