Reuters: ABD Karadeniz üzerinde İHA uçuşlarına yeniden başladı

ABD’li iki yetkili, ABD’ye ilişkin MQ-9 tipi insansız hava aracının (İHA) Karadeniz üzerinde düşmesinin akabinde bölgede İHA uçuşlarının tekrar başladığını açıkladı.

Reuters haber ajansına konuşan ve isimlerini açıklamayan ABD’li yetkililer, 14 Mart akşamı Rusya’ya ilişkin Su-27 savaş uçakları ile temasının akabinde ABD’nin MQ-9 tipi İHA’sının düşmesi sonrası Karadeniz üzerindeki yeni uçuşların RQ-4 Küresel Hawk İHA’sı tarafından gerçekleştirildiği bilgisini paylaştı. Yetkililerden biri, dün (17 Mart) gerçekleştirilen bu uçuşun 14 Mart akşamı yaşanan olaydan sonra birinci İHA uçuşu olduğunu aktardı.

ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri de olaydan sonra yaptıkları açıklamalarda MQ-9 tipi İHA’nın düşmesinin ‘kendilerini emsal misyonlardan alıkoymayacağını’ kaydetmişti.

Ne olmuştu?

ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı (EUCOM) 14 Mart akşamı iki Rus Su-27 savaş uçağının, Karadeniz’de ABD’ye ilişkin MQ-9 İnsansız Hava Aracını taciz ettiğini, uçaklardan birinin çarptığı MQ-9’un memleketler arası sulara düştüğünü duyurdu.

EUCOM’dan yapılan yazılı açıklamada, Rusya’ya ilişkin iki Su-27 uçağının Karadeniz üzerinde ABD Hava Kuvvetlerine bağlı MQ-9 istihbarat, müşahede ve keşif insansız hava aracına (İHA) “profesyonel olmayan bir formda tedbire yaptığı” kaydedildi.

Rusya Savunma Bakanlığı ise Karadeniz’de ABD’ye ilişkin MQ-9 insansız hava aracının (İHA) Ukrayna’daki operasyon nedeniyle memleketler arası standartlara uygun olarak tüm hava alanı kullanıcılarına bildirilen süreksiz durum alanını ihlal ettiğini öne sürdü.

Söz konusu alanı ihlal edenin kimliğini tespit emeliyle vazife başındaki hava savunma kuvvetlerine ilişkin savaş uçaklarının havalandığı kaydedilen açıklamada, “Moskova saati ile 09.30 sıralarında yapılan keskin hareket sonucunda MQ-9 İHA irtifa kaybederek denetimsiz uçuşa geçti ve su yüzeyine çarptı. Rus savaş uçakları silah kullanmadı, İHA ile temas kurmadı ve inançlı bir biçimde üsse döndü” tabirleri kullanıldı.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, 15 Mart’ta, İHA’nın düşmesini telefonda görüştü. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir