Bakanlığın çalışmaları tamamladı! 18 bin 524 konut teslim edildi

Elazığ’da 24 Ocak 2020’de meydana gelen sarsıntının akabinde Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışmalarda sona gelindi. Kentte ağır hasar alan ve yıkılan meskenlerin yerine yeni konutlar inşa edildi, üretimi tamamlanan konutlar hak sahiplerine teslim edildi.

Depreme güçlü ve yatay mimariye uygun olarak inşa edilen 18 bin 524 konutun teslimi gerçekleştirilirken 60 bin kişi de yeni konutlarına kavuştu. Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen yaptığı açıklamada “İki sene içerisinde başarılmış nitekim fevkalâde bir çalışma.” şeklinde konuştu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Elazığ’da 24 Ocak 2020’de meydana gelen sarsıntının akabinde yürüttüğü çalışmalarını tamamladı.

Kentte ağır hasar alan ve yıkılan meskenlerin yerine yeni konutlar inşa edildi, üretimi tamamlanan konutlar hak sahiplerine teslim edildi. Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen bahisle ilgili yaptığı açıklamada “Bugün prestijiyle 20 bin 307 konutun hak sahibi için kurasını çektik. Bunların içerisinde de 18 bin 524 konutun da teslimi gerçekleştirildi bütün Elazığ içerisinde. Şu anda 60 bin kişiyi yeni meskenlerine oturtturmuş durumdayız. İki sene içerisinde başarılmış hakikaten harikulâde bir çalışmanın sonucu.” sözlerini kullandı.

Elazığ zelzelesinin akabinde yenilenen konutlar, zelzeleye güçlü ve yatay mimariye uygun olarak inşa edildi. Toplumsal donatıları, parkları, açık ve kapalı otoparklarıyla kent çağdaş bir görünüme kavuştu. “Sivrice’de ise bölgenin mimari yapısına uygun olarak 305 konut, 86 iş yeri ve bir caminin üretimi 15 ayda tamamlandı” Sarsıntıdan en çok etkilenen Sivrice’de ise bölgenin mimari yapısına uygun olarak 305 konut, 86 iş yeri ve bir caminin üretimi 15 ayda tamamlandı.

Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, Sivrice ile ilgili olarak “Sivrice, aslında sarsıntının merkeziydi ve oraya harikulade bir proje yapıldı. Gölün kıyısında az katlı, bir-iki katlı, villa biçimi konutlar. Artık oranın birinci etaplarını teslim ettik.” diye konuştu.

“KONUTLAR EVVELKİLERE GÖRE ADETA BİR SARAY”

Elazığ sarsıntısı sonrasında Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesinde inşa edilen kontlardan memnuniyetlerini lisana getiren vatandaşlar, konutların evvelkilere göre adeta bir saray olduğunu ve hayallerindeki konutlara kavuştuklarını söyledi. Vatandaşlar ayrıyeten yeni yapılan konutların; zelzeleye sağlam, temelleri sağlam ve inançlı yapılar olması hasebiyle hiçbir endişe ve telaş duymadıklarını, rahat olduklarını ve konutlara inançlarının tam olduğunu söz etti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir