Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Lavrentyev: Suriyeli Kürtler, ABD’nin rehinesi

Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Lavrentyev, Suriye sorununa ait Astana Formatı garantörleri Türkiye, Rusya ve İran heyetlerinin Kazakistan’ın başşehri Astana’da düzenlediği toplantının akabinde açıklamalarda bulundu.

ABD’nin, Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik siyasetini pahalandıran Lavrentyev, kelam konusu siyasetin “yıkıcı” olduğunu vurguladı.

Lavrentyev, “Batılı ülkeler, Suriye platformunu Rusya ile yüzleşmek ve ülkemizin prestijini zedelemek için kullanıyor. Bu nedenle de kelam konusu ülkeler, Arap ülkelerine durumun istikrara kavuşturulması gayesiyle muhakkak adımlar atmasına müsaade vermemek için elinden geleni yapıyor.” diye konuştu.

Amerikan heyetlerinin geçen ay Suriye’deki Kürt temsilcileriyle bir ortaya geldiğine dikkati çeken Lavrentyev, “Bunlar, Suriye Kürtlerini Şam’a yönelik adım atma konusunda uyardı, Kürtlere yönelik verdikleri dayanağı durdurmakla tehdit etti. Suriyeli Kürtler, ABD’nin rehinesidir. Batılı ülkeler, Suriye’deki Kürtler üzerinde önemli baskı uyguluyor.” halinde konuştu.

İstanbul’da 13 Kasım’da gerçekleşen terör saldırısına değinen Lavrentyev, “Türk ortaklarımızın bilgi verdiği üzere PKK tarafından düzenlenen bu terör akınlarının kendi başına yapılan aksiyon olduğunu düşünmüyoruz. Onlara bunun için onay verilmiştir.” tabirlerini kullandı.

Lavrentyev, Kürt meselesinin tahlilinin bölgedeki durumu istikrara kavuşturma konusunda yardımcı olabileceğini söyledi.

“RUSYA İLE TÜRKİYE AĞIR TEMAS HALİNDE”

Rusya’nın Türkiye ile Suriye sıkıntısıyla ilgili savunma bakanlıkları üzerinden ağır temas halinde olduklarını lisana getiren Lavrentyev, “Bu, Suriye’de tansiyonun artması ihtimalinin engellenmesini mümkün kılıyor. Ayrıyeten, istihbarat servisleri üzerinden de etkileşim sürdürülüyor. Bu, alandaki durum dahil birtakım bahislerin çözülmesine yardımcı oluyor.” dedi.

Toplantı kapsamında Türk heyetiyle de görüşmeler yaptıklarını aktaran Lavrentyev, şunları kaydetti:

“Elbette, Astana platformunu Türk meslektaşlarımızla detaylı görüşmeler yapmak ve onları karada geniş çaplı operasyonlar düzenlemekten kaçınmaya ikna etmek için kullandık. Bu operasyonun başlatılması durumunda, yalnızca Suriye’nin kuzey doğusunda değil, Orta Doğu’da da şiddet önemli halde artabilir. Elbette, buna müsaade verilmemesi gerekiyor. Argümanlarımızın Ankara tarafından dikkate alınacağı, mevcut sıkıntıya öteki tahlillerin bulunacağını umuyoruz.”

Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Lavrentyev, tüm tarafları, “aşırı” güç kullanmaktan kaçınmaya çağırdıklarını vurguladı.

TÜRKİYE-SURİYE İLİŞKİLERİ

Türkiye ile Suriye ortasındaki bağlara de değinen Lavrentyev, iki ülkenin kademeli biçimde birbiriyle yakınlaşacağı umudunu paylaştı.

Lavrentyev, “Türk ve Suriye taraflarının karşılıklı adımlar atmaya hazır olmalarına dair belirtiler ile sinyallerin yanlışsız istikamette olduğunu düşünüyorum. Bu, sivil halkın vefatıyla ilgili trajik olayları önleyecek.” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye’deki rejimin başkanı Beşşar Esed’in ileride görüşme ihtimalini pahalandıran Lavrentyev, bunu organize etmeye hazır olduklarını ve bu istikamette çalışmalarına devam edeceklerini lisana getirdi.

“İSRAİL’DEN SURİYE’YE YÖNELİK TAARRUZLARIN DURMASINI İSTİYORUZ”

İsrail’in Suriye’ye yönelik saldırına da değinen Lavrentyev, bu taarruzlara karşı olduklarını vurgulayarak, “İsrail’den Suriye’ye yönelik hava taarruzları durdurmasını istiyoruz. İsrail hükümetinin bu istikametteki yaklaşımının düzeltilmesi gerekiyor” dedi.

Çin’in Suriye sıkıntısına ait Astana Formatına katılması ihtimalini de pahalandıran Lavrentyev, bunun faydalı olabileceği görüşünü paylaştı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir