Noterlerden Meral Akşener’e: Rahatsızız

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener’in “Milletin ortak uygunluğu için yeterli niyetlerle oturduğumuz Altılı Masa, artık potansiyel adayların tartışıldığı bir ortak akıl platformu olmaktan çıkmıştır. Tek bir adayın tasdiki için çalışan, bir noter masasına dönüşmüştür. Ne bir kumar masasında ne de bir noter masasında olmayacağız” kelamlarına Türkiye Noterler Birliği reaksiyon gösterdi.

Birlikten yapılan yazılı açıklamada, birtakım basın yayın organlarında noterler ve noterlik kurumuna yönelik, mesleğin saygınlığını sarsacak nitelikteki açıklamalar ve haberlerin yer aldığı belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“​Çeşitli basın yayın organlarında yayınlanan “Noterler ve Noterlik Kurumu”na yönelik, mesleğin saygınlığını sarsacak nitelikteki açıklamalar ve haberlere istinaden Türkiye Noterler Birliği olarak açıklama yapma gereği hasıl olmuştur.

Söz konusu haberler ile, süreklilik arz eder biçimde noterler hakkında “tasdik mercii” tabirlerine yer verilmek suretiyle, Devletin resmi mührünü teslim ettiği hukukçu kimliğine haiz noterler ve noterlik kurumu hakkında olumsuz algı oluşturabilecek açıklamalar yapıldığı görülmektedir.

Öncelikle, 5 Mayıs 1972 tarihinde yürürlüğe giren 1512 sayılı Noterlik Kanunu’nun birinci unsuruna nazaran ‘Noterlik bir kamu hizmeti’ olup; Noterler, hukuksal güvenliği sağlamak ve uyuşmazlıkları önlemek için süreçleri belgelendirir ve kanunlarla verilen diğer misyonları yaparlar.

‘MESLEK PRESTİJİNİ ZEDELEDİ’

Öte yandan, yalnızca “tasdik mercii” ne indirgenerek kamuoyuna lanse edilen noterler hakkında yapılan açıklamalar, noterlerin faaliyetlerini yürütürken önüne her gelen süreci onaylayan değil, kamu tertibi ve mevzuata uygunluk kontrolü yapmak suretiyle süreçlere hukuksal teminat sağlama misyonu ile de örtüşmemektedir.

Noterlik mesleği ve Türkiye Noterler Birliği, ebediyen siyaset dışı kalan bir kurum olup, bundan sonra da bu doğrultuda faaliyetlerini yürütecektir.

Noterlerin ve noterlik mesleğinin prestijini zedeleyen, basına yansıyan kelam konusu haberlerden kurumsal olarak duyduğumuz rahatsızlığı kamuoyuna hürmetle duyururuz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir