Mete Yarar’dan Selçuk Bayraktar’a yapılan saldırılara tepki

Çorum Belediyesi tarafından düzenlenen Kültür Günleri ve Kitap Fuarı’na katılan Güvenlik Siyasetleri uzmanı Mete Fayda, Çorumlularla söyleşide bir ortaya geldi.

Türkiye’nin terörle uğraş çalışmalarına yönelik açıklamalarda bulunan Fayda, Selçuk Bayraktar’a yönelik akınlara da sert reaksiyon gösterdi. “Tarihi bilmediğimiz için tarih üzerinden hengame edildiğini” belirten Fayda, “Tarihi öğrenirsiniz ders çıkartırsınız. Tarih üzerinden hesaplaşıyoruz. 1940’lı yıllarda Türkiye’deki değerli savunma sanayindeki fabrikaların birçoğu ya havaya uçmuş yada dayanak alamadıkları için bir birçok kapanmış. Nasıl olmuş bu diye sorduk mu? Kızdık mı? Hem de Enver Paşa’nın kardeşi Azerbaycan Fatihi Nuri Kıllıgil hem de onun fabrikası kapanıyor. Bu türlü bir şey olsa ne olur? O vakit toplum neredeydi. Oraya gelen insanları birden fazla Kurtuluş Savaşı’nda değil miydi? Silahın değerini bilmiyorlar mıydı. Hepsi biliyordu vatanseverdi.

Herkese soruyorum günde üç tefrisat Selçuk Bayraktar’a saydırıyorlar. Sesimiz çıkıyor mu? Öte yandan Ukrayna’dan geliyorlar adama madalya takıyorlar. Azerbaycan’dan geliyorlar madalya takıyorlar. Öteki bir bir ülke bu adam bu devrin en büyük keşfini yaptı diyorlar. Pekala biz, içimizden çıkan en kıymetli adama küfür edilirken ne yapıyoruz? Öykü bu türlü başlıyor. Sustuğunuz surece sizden daha fazla konuşan her vakit haklı olur. Bir kavram var. Hengame etmediğiniz hiçbir şey sizden değildir, emanet verilmez. Yumruklaşmadan bahsetmiyorum gayretten bahsetmiyorum. Vatan için gayret etmiyorsanız, çocuğunuz için, hayatınız için, lisanınız için çaba etmiyorsanız bunların hepsi emanettir. Sizden daha iiyi hengame eden birisi gelir alır bunları” dedi.

‘TEKLİF BİLE EDEMEYİZ’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı olduğu için Selçuk Bayraktar’ın damga yediğini anlatan Fayda, “Azerbaycan ordusu 44 günlük savaşta büyük hizmetlerinden ötürü Selçuk beyefendiye devlet madalyası verdiler. 2016’dan beri Türkiye’de 35 bin terörist öldürülmüş. Bunun yüzde 90’ı TB 2 tarafından vuruldu. 4-5 yıldır terörle çabada TB 2 kullanılıyor. 44 günlük savaş için madalya verdik. 4-5 yıldır bu ülkedeki her terör olayında TB2 kullanılıyor haydi madalya verin bakayım bu ülkede meclisten. Haydi verin. Çıkartın. Çıkartabiliyor musunuz, çıkartamazsınız. Teklif bile edemezsiniz. Zira damgayı yedi. Neydi damga cumhurbaşkanı damadı. Bu adam 2016 yılında her şeyi bitirmişti. 2016 yılına gelindiğinde fabrikası, TB 2’si hepsi üretilmişti. Daha damat değildi. Damat olsa ne olacak. Allah herkese bu türlü güzel damat versin. Neyin hengamesini yapıyoruz. Öbür taraftan bir tanesi Uğur Mumcu bu ülkenin en aydın insanlarından birisiydi. Neymiş sevemeyiz efendim solcu. Necip Hablemitoğlu, söylediklerinin hepsi çıkıyor. Barış Manço Sevmeyiz onu. Niçin ülkücü o. Cem Karaca’yı sevmeyiz. Niçin solcu. Bizi o denli bir yere getirdiler ki biz tarihle hesaplaşıyoruz” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir