Bakan Uraloğlu: Fahiş fiyatlı bilet satışına geçit verilmeyecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, kontrollerde ana ögenin ‘fahiş fiyatlı bilet’ satışının önüne geçilmesi ve ‘yetki evraksız nakliyatın engellenmesi’ olacağını söyledi.

Denetimler Kurban Bayramı mühletince devam edecek. Bakanlık Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü’ne bağlı gruplar, 81 vilayetteki yolcu terminallerinde, yol kenarlarında ve karayolları kontrol istasyonlarında yolcu taşımaya mahsus araçlara yönelik çalışma gerçekleştirecekler.
Denetim takımları uygunsuz ve mevzuata alışılmamış durumlarda idari para cezası uygulayacak. Kontrollerde biletsiz yolcu 3 bin 584 Türk Lirası, fahiş biletli bilet satışı 3 bin 584 Türk Lirası, yetkli evraksız nakliyat yapan araç ve firmalar 7 bin 200 Türk Lirası ve vaktinde kalkmayan otobüslere ise 3 bin 584 Türk idari para cezası uygulanacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü’ne bağlı takımlar de Kurban Bayramı tatili nedeniyle trafik yoğunluğunun artacağını göz önüne alarak, sorumluluk alanındaki otoyollar ile Devlet ve Vilayet yollarında vatandaşların rahat ve huzur içinde seyahat edebilmelerini sağlamak, trafik kazalarını minimum düzeye indirmek gayesiyle kimi önlemler aldı.

Alınan önlemler ise şu biçimde sıralandı:

“Yol imal, bakım ve tamir çalışması yapılan bölümlerde Kurban Bayramı tatili müddetince mecburî olmadıkça çalışmalara orta verilerek, trafiğin etkilenmemesi sağlanacak.

Yapım, bakım ve tamirat çalışmalarının devam ettiği, değişik nedenlerle yolun fiziki standardının düşük olduğu kısımların trafik işaretlemesi yapılmış, daha evvel bu temellere nazaran yapılmış işaretlemeler gözden geçirildi.

Bir kısmı kapalı, öteki kısmı iki istikametli trafiğe açık olan bölünmüş yollarda, şoförlerin yanılgıya düşmemeleri için trafik işaret levhalarının belirlenen standartlara uygunluğu denetimden geçirildi.

Aşırı yağışlar nedeniyle oluşabilecek sel sularının taşıt yolundan aştığı hudutlu ve istisnai durumlarda, taşıt yolu kenarına su düzeyinin üzerinde olacak biçimde sık aralıklarla tamirat yaklaşım levhaları konuldu.

Değişik nedenlerle taşıt yolundaki daralmalarda, heyelan nedeniyle trafiğe elverişli olmayan kısımlarda tamir yaklaşım levhaları kullanılarak trafik yönlendirilecek.

Ülke genelinde yol durumundaki anlık değişiklikler Karayolları Genel Müdürlüğü resmi web sitesindeki ‘Yol Durumu’ kısmında yayınlanacak.
Bölünmüş yol üretim çalışmalarının devam ettiği ana güzergahlarda, bu yolu daha evvel kullanmamış yahut çalışmalar çerçevesinde yolda yapılan yeni düzenlemelerden haberdar olmayan şoförlerin, bu bölümlerde yapılan yeni düzenlemeleri ve çalışma mahallindeki süreksiz durumları göz önünde bulundurarak seyahat etmeleri.

Sürücülerimizin gerek asfalt sathi kaplama üretimi ve gerekse yol imal, bakım ve tamiratının yapıldığı yol bölümlerindeki ihtar levha ve işaret ile işaretçilere uymaları, belirtilen sürat limitini aşmamaları

Tatile gidiş ve dönüş günlerinde şoförlerin birebir gün ve saatte yola çıkmaları, muhakkak güzergahlarda yol kapasitesinin üzerinde trafik yoğunluğu oluşturacağından, seyahatlerini gün içinde uygun saatlere yayarak sabırsız ve telaşlı davranışlardan kaçınmaları

Herhangi bir nedenle trafiğin durması halinde, bulunulan şeritte kalınması, bilhassa emniyet şeridi ve karşı tarafa ilişkin şeridin ihlal edilmemesi -Araç kapasitesinin üstünde yük ve yolcu almamaları,

Yola çıkan tüm şoförlerin hava, yol, araç ve ruhsal durumlarını dikkate almaları, yorgun ve uykusuz yola çıkmamaları, cep telefonu ve sigara üzere dikkati dağıtacak öğelerden kaçınmaları, seyahat sırasında kesinlikle emniyet kemeri takmaları.”Sürücülere fiyatsız ALO 159 hattı
Sürücülerin yola çıkmadan evvel yol durumu hakkında, Karayolları Yol Müşavere Ünitesinin 0 312 449 91 99 Nolu telefonundan yahut fiyatsız Alo 159 sınırından bilgi almaları mümkün olabilecek. Öte yandan şoförler, KGM’nin internet sitesi www.kgm.gov.tr adresinde hizmete giren “Güzergah Analizi” programı ile yol kullanıcılarının en uygun güzergah ve alternatiflerini, kapalı ve çalışma yapılan yolları, yol ve hava durumunu, kıymetli yerleri internetten görsel olarak sorgulayabilecekler.
Ayrıca şoförler birebir bilgileri “KGM Türkiye Trafik” taşınabilir uygulaması ile cep telefonlarından da takip edebilicekler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir