KOBİ’lere yönelik KGF aralık ayı ortasında duyurulacak

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, aralık ayı ortasında yeni KGF’nin duyurulacağını belirtti. Bakan Nebati de geçtiğimiz günlerde KGF paketi üzerindeki çalışmaların sürdüğünü söz etmişti.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, aralık ayı ortalarında KOBİ’lerin kullanımına yönelik yeni KGF paketini açıklayacaklarını söyledi.

Partisinin İktisat İşleri Birimi’nce İstanbul’un 39 ilçesinde düzenlenmesi planlanan toplantılar kapsamında Kadıköy’de iş insanlarıyla bir ortaya gelen Gürcan, KOBİ’ler tarafından 2020 prestijiyle 11,5 milyon kişinin istihdam edildiğini lisana getirerek, “KOBİ’lere önemli takviye sunuyoruz. Aralık ayı ortalarında KOBİ’lerin kullanımına yönelik yeni bir KGF paketi açıklayacağız” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati de geçtiğimiz günlerde KGF paketi üzerinde çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Türkiye’de birinci sefer farklı sistem uygulayacağız. Fatura karşılığı süreç yapıyoruz. Bankalar kredi kullandırırken bilançoya bakarlar. Firmanın krediyi geri dönüşüm kapasitene bakarlar. A, B, C olarak değerlendirirler. Bu hazırladığımız KGF’de yüzde 75’ini C’ye vereceğiz. Nitekim muhtaçlığı olup bankadan kredi almakta zorlananlar, bilançosunda manisi olanlara biz kolaylık vereceğiz, riskimizi bir ölçü artıracağız. Dövize, altına muhtaçlığı olmayan bölümlere gitmesi engellenecek” demişti.

‘ENFLASYONDA DÜŞÜŞLERİ İNŞALLAH DAİMA BİRLİKTE GÖRECEĞİZ’

Konuşmasının devamında 2022 yılında Türkiye’de enflasyonun artış eğilimi gösterdiğini de söz eden Gürcan, “Önümüzdeki yılın başından itibaren enflasyonda düşüşleri inşallah daima birlikte göreceğiz” dedi.

Gürcan, enflasyon ile uğraş kapsamında devletin 2022 yılında 277,8 milyar liradan feragat edeceğini vurgulayarak, Kur Muhafazalı Mevduat’tan yaklaşık 2 milyon 500 bin kişinin faydalandığını, toplumun bir kesitinin değil, her kesitinin yararlandığını, dün çıkan Torba Yasa ile 2023 yılı sonuna kadar uzattıklarını da kelamlarına ekledi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir