‘İlk sarsıntıda yıkılan oteller ‘hasarsız’ raporunu nasıl aldı?’

Zelzele bölgesindeki otellerin birçoklarının, sahiplerinin siyasi irtibatları sayesinde “hasarsız” raporu aldıkları, yıkımlarının ise çok sayıda insanın vefatına neden olduğu gündeme geldi.

Malatya’da voleybol ve ampute futbol grubu oyuncularına da mezar olan Kırçuval Otel’in sahibi Zafer Kırçuval, Birgün muharriri Timur Soykan’ın sorularına karşı, otelin “hasarsız” olduğu konusundaki ısrarını sürdürdü. Soykan’ın otelin birinci sarsıntıda yıkıldığını hatırlatması üzerine ise, “Allah’ın afeti kardeşim” karşılığını verdi.

Deprem bölgesindeki binalarla ilgili olarak “Depremin yarattığı yıkım altından müteahhitler ve iş insanlarının siyasi irtibatları fışkırıyor. Yıkılan binanın müteahhidinin AKP’nin eski vilayet lideri olduğu ortaya çıkıyor. Sarsıntıda ağır hasar görmüş yeni binaların müteahhidi ile AKP’li belediye liderinin iştiraki gündeme geliyor. Yıkılan otoyollar ile hasar gören havalimanlarının müteahhitlerinin iktidara yakınlığı ise malum. Zelzele felaketinin acısını yaşarken iktidarın çürümüş rant nizamıyla yüzleşiyoruz.” diye yazan Timur Soykan “Otel, siyaset ve ölüm” başlıklı yazısında, sarsıntıda yıkılan 18 oteli ve sahiplerinin siyasi irtibatlarını şöyle aktardı:

“Depremde yüzlerce beşere mezar olan otellerin sahipleri de iktidarın kanatları altında çürük binalarda işlerini yürütmüş. Eski apartmanlar dış cephesi süslenip içleri, odaları makyajlanıp otele dönüştürülmüş. Kolonların kesildiği tezlerinin da sonu gelmiyor.

(…)

İSİAS OTEL’İN SİYASİ ENKAZI

Henüz 12-14 yaşındaki 25 voleybolcu çocuğun, uygulamalı eğitim için Adıyaman’a gelen 30 rehberin hayatını kaybettiği İsias Otel, büsbütün çürümüş bir binaydı. Otelin sahibi Bozkurt ailesi de AKP’ye yakınlığıyla biliniyor. Otelin ortaklarından Mehmet Fatih Bozkurt, 2014-2019 ortasında Adıyaman Belediyesi’nin AKP’li üyesiydi. Oteli işleten kardeşi Ahmet Bozkurt ise Adıyaman TÜGVA’nın Yüksek İstişare Heyeti üyesi. Ahmet Bozkurt, bir ağabeyi 2018 Genel Seçimleri’nde Yeterli Parti’den milletvekili adayı olunca otel binasına Tayyip Erdoğan pankartı asmıştı. AKP milletvekilinin ziyareti sırasında “AK Parti davası ülke davasıdır. Biz bu davaya dayanak veriyoruz. Ailece AK Parti’nin yanındayız” diye konuşmuştu. Hakikaten aileden Efe Bozkurt da bir periyot AKP Gençlik Kolları İktisat ve Mali İşler Komitesi üyesi olarak vazife yapmıştı.

Otel yapılan binanın inşaatı 1990 yılında başlamış, sonra çalışmalar durmuştu. 10 yıl kar ve yağmura maruz kalan kaba inşaatı 2001’de Bozkurt Ailesi satın almıştı. Apartman olarak yapılan çürümüş yapıyı süsleyerek otele dönüştürdüler ve 4 yıldızı taktılar. Meğer bina dere kumu ve çakılıyla yapılmıştı. Enkaza dönüştüğünde beton elde dağılıyordu. Toplumsal medyadaki reaksiyonlar üzerine İsias Otel’in sahibi ve yöneticisi 3 kişi tutuklandı.

YİMPAŞ’TAN VEFAT OTELİNE

Kahramanmaraş’ta yıkılan Saffron Otel markasının sahibi ise Yimpaş Holding kurucusu Dursun Uyar. Yimpaş vurgunu nedeniyle mahpus yatan Dursun Uyar’ın AKP’nin kuruluşunda maddi kaynak sağladığı tez edilmişti. Otelde onlarca kişi hayatını kaybetti, lakin kesin sayı hala açıklanmadı. Dursun Uyar hakkında bir soruşturma açılıp açılmadığı da bilinmiyor. Fakat Kahramanmaraş’ta 2019’da yapılan zelzele tatbikatı senaryosunda bu otel yıkılıyor ve gruplar müdahale ediyordu.

Depremde kaç otelin yıkıldığı ve kaç insanın bu otellerde hayatını yitirdiği hala açıklanmadı. Yaptığım araştırmada Malatya, Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay, Gaziantep’te 18 yıkılan otel belirleyebildim.

Malatya’da Avşar Otel, Kırçuval Otel, Büyük Otel, Hasret Otel, Palancı Otel yıkıldı.

BÜYÜK OTEL

Malatya Büyük Otel, kent merkezindeki Bakırcılar Çarşısı’nda 4 katlı devasa bir dikdörtgen binaydı. Zafer İş Hanı’yla iç içe kazulet binanın 1960’larda inşa edildiği öne sürülüyor. Alt katında dükkanlar bulunun otel 52 odalı ve 3 suiti var. Yatak sayısı 107’ydi. Enkazdan çok sayıda cansız vücut çıkarıldı.

AVŞAR OTEL

Malatya Yeşilyurt’taki Avşar Otel’in etrafındaki kimi apartmanlar ayakta kaldı. 135 yataklıydı. 700 kişilik restoran, 600 kişilik çok emelli salon ve 700 kişilik kapalı terası vardı. Otelin sahibi Osman Avşar, 2020 yılındaki Elazığ Sivrice merkezli sarsıntıdan sonra Malatya Etraf ve Şehircilik Vilayet Müdürlüğü gruplarının binayı incelediğini ve sağlam raporu verdiklerini öne sürdü. Zelzele sırasında otelin 10 odası doluydu.

ÖZLEM OTEL

Battalgazi ilçesinde küçük, ucuz bir oteldi. 4 katlı eski bir binaydı. İnşaata çalışmak için Malatya’ya gelen Diyarbakır Bismilli 5 personel hayatını kaybetti. Emekçilerden Recai Subaşı 17, Agit Subaşı 18 yaşındaydı.

Kahramanmaraş’ta Saffron Otel, Arıkan Otel, Çıkarı Otel, Otel Burcu yıkıldı.

ARIKAN OTEL

Azerbaycan Bulvarı’ndaki Arıkan Otel’in enkazında 5’i genç mühendis çok sayıda kişi bu otelin enkazında hayatını kaybetti. 48 odalı otel etraftaki eski apartmanlarla bitişikti. Dış cephesi sonradan camekan yapılan bina komşu yapılar kadar eskiydi.

KAZANCI OTEL

Kahramanmaraş’taki eski apartmanlardan farksız otellerden biri de Çıkarı Otel’di. Ekseriyetle Kahramanmaraş’a çalışmak için gelen çalışanlar bu otelde kalıyordu. Betonu dökülen eski binanın taşıyıcı kolonlarına delikler açılmış ve buraya çelik halatlar geçirilerek yandaki işletmenin branda ve tabelası asılmıştı. Ayrıyeten binanın birtakım kolonlarının kesildiği argüman edildi. Çıkarı Otel’de en az 40 kişinin hayatını kaybettiği öne sürülüyor. Otelin sahibi gözaltına alındı.

OTEL BURCU

Eski bir bina olan Otel Burcu’dan zelzeleden 37 saat sonra 3 kişi sağ olarak çıkarıldı. Otelde hayatını kaybeden kişi sayısı bilinmiyor. Yıkılan Palancı Otel’de de enkaz altında kalanlar oldu.

Adıyaman’da İsias Otel, Ünal Otel ve Bozdoğan Otel yıkıldı.

ÜNAL OTEL

Otelin internet sitesinde 2013’te tüm odaların yenilendiği anlatılarak tanıtım yapılıyordu. Lakin bina çürüktü. Bu otelin sahibi Ünal Holding. Bu şirket tıpkı vakitte İstanbul Fatih’te 100 odalı Grand Ünal Hotel’in sahibi. Holding’in bünyesinde inşaat, madencilik, turizm, akaryakıt şirketleri de var.

BOZDOĞAN OTEL

Adıyaman’da enkaza dönen Bozdoğan Otel 4 yıldızlıydı. Dışarıdan bakıldığında büyük, yüksek katlı bir apartmana benzeyen Bozdoğan Otel’in 77 odası bir süiti vardı, 175 yataklıydı. İnternet sitesinde 31 yıllık geçmişi olduğu vurgulanıyordu. Halbuki bu geçmiş, binanın yorgun ve çürük olduğunu ortaya koyuyordu. Otelin sahibi Akın Karakuş.

Hatay’da Güney Otel, Divan, Savon Otel, Özhan Otel, Arsuz Otel, Alice Otel (Reyhanlı) ile çok sayıda butik otel yıkıldı.

Antakya’daki Otel Divan, 1963 yılında hizmete girmişti. Yeni restore edilmişti lakin yorgun bina sarsıntıya sağlam değildi ve güçlendirilmemişti. 27 odası ve 5 suiti vardı. Bina enkazında çok sayıda kişi hayatını kaybetti. Yıkılan Savon Otel, 1860’lı yıllarda yapılmış tarihi bir binadaydı. Zeytinyağı ve sabun imalathanesi olarak kullanılan bina daha sonra otele dönüştürülmüştü. Güney Otel ise Antakya’da dikdörtgen kazulet bir yapıydı. Güney Otel’de çok sayıda insan enkaz altında kaldı. Özhan Otel birinci iki katının üzerine çöktü ve art kısmı yıkıldı. Enkaz altında beşerler kaldı. Arsuz Otel, kış dönemi nedeniyle kapalıydı ve bu durum büyük can kaybını önledi. Reyhanlı’da ise Alice Otel yerle bir oldu. 6 katlıyken yalnızca bir kat düzeyine indiği görülen binada hayatını kaybeden insan sayısı bilinmiyor.

Gaziantep’te ise Nurdağı Otel zelzelede yıkıldı ve enkaz altında çok sayıda kişi hayatını kaybetti.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir