Giresun’da 3.764 konut teslim edildi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca zelzele, sel, yangın üzere doğal afetlerde vatandaşın yarasını süratlice sarmak ve hayatı olağana çevirmek ismine yeni konut ve iş yerleri 1 yıl içerisinde inşa edilerek teslim ediliyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla Bakanlığımız koordinesinde yapılan afet çalışmalarıyla 2020 yılı ve 2022 yılları ortasında ülke çapında yaşanılan afetlerin tesirlerini gidermek gayesiyle Antalya, Muğla, İzmir, Kastamonu, Sinop, Bartın, Rize, Artvin, Giresun, Elazığ ve Malatya’da muhtaçlık duyulan konut, ticari yapı ve başka yapılar süratle inşa edilerek vatandaşlara teslimleri gerçekleştirildi ve afetin tesirleri ortadan kaldırıldı. Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 24 Ocak 2020’de meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki sarsıntının üzerinden geçen yaklaşık 3 yıllık süreçte, Elazığ ve Malatya’da toplam 33.821 adet konutun inşası tamamlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum.

45 BİN KONUT TESLİM EDİLDİ

İzmir’deki 5.061 konut ve ticari bağımsız ünitenin inşaatından 4.604 adet konutun üretimi tamamlandı. 23.11.2022 tarihinde meydana gelen Düzce Zelzelesi sonrası 213 adet ünitenin üretilmesine yönelik çalışmalar devam ediyor. Sel felaketi yaşayan Giresun’da 730 konut inşası tamamlandı, Kastamonu, Sinop ve Bartın’da 1265, Rize’de ise 400 konutun inşaat çalışmaları etaplar dâhilinde tamamlanıyor. Bu çerçevede Kastamonu Bozkurt ilçesinde üretilen konutlar hak sahiplerine teslim sürecine başlanıldı. 2021 yılı yaz aylarında Antalya ve Muğla yangınları sonrasında toplam 1.450 konut ve 730 ahır inşa edildi. Bakanlığımız eliyle afet bölgelerinde yapılan başka konutlarla birlikte 45 bin konut, iş yeri, köy konutu ve ahırlar tüm toplumsal donatılarıyla birlikte vatandaşlara teslim edildi. İmali devam eden tüm afet konutları 2023’te teslim edilecek.

GİRESUN’A 1,5 MİLYAR TL’LİK YATIRIM

Bakanlık olarak; Giresun’da toplumsal konuttan kentsel dönüşüme, millet bahçelerinden altyapı ve üstyapı yatırımlarına kadar toplam 1.5 milyar liralık 24 proje devam ediyor. Giresun’da TOKİ eliyle; 3.764 konut, toplumsal donatılarıyla bir arada tamamlanarak vatandaşların hizmetine sunuldu. Yeniden TOKİ ile 690 konut ve 19 dükkânın üretimine da toplumsal donatılarla bir arada devam ediliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum.

SEL FELAKETİNİN AKABİNDE TAM HİZMET

Giresun’da 22 Ağustos 2020’de yaşanan sel felaketinin akabinde hiçbir vatandaşımızı yalnız bırakmadık. Selde büyük ziyan gören Dereli ilçesinde, sel felaketinin yaraları süratle yapılan çalışmalar sayesinde sarıldı. Bu kapsamda Dereli ve Doğankent ilçe merkezleri başta olmak üzere sel afeti sonrası tespit süreçleri gerçekleştirilen 433 adet konut ve 202 adet ticari ünite olmak üzere toplam 635 adet bağımsız ünitenin tahliye, yıkım, kira ve taşınma süreçleri, kamulaştırma, üretim faaliyetleri gerçekleştirildi.

Köy konutları yenilendi

Dereli ve Kuşluhan Mahalleri riskli alanında 71 konut ve 82 ticari ünite, Dereli ilçesi Sütlüce Mahallesi rezerv yapı alanında 142 konut ve Doğankent ilçesi merkez mahallesi rezerv yapı alanında 156 konut ve 40 ticari bağımsız ünite, Giresun Merkez, Dereli, Doğankent, Tirebolu ilçeleri ve köylerinde 24 köy meskeni olmak üzere toplam 369 konut 122 adet ticari ünite ve 24 köy konutunun inşaatı tamamlandı. Hak sahiplerine teslim süreçleri gerçekleştirildi. Tirebolu ilçesi Sekü Köyü ve Espiye ilçesi, Adabük Mahallesi’nde belirlenen rezerv yapı alanlarında kamulaştırma süreçleri Bakanlığımızca tamamlanmış olup, projelendirme ve imal süreçleri Afet İşleri Genel Müdürlüğü ve Toplu Konut Yönetimi Başkanlığınca devam etmektedir. Giresun İli Çaldağ Mahallesinde de kentsel dönüşüm kapsamında 24 adet konut ve 19 adet işyerinin üretimi tamamlanmış olup hak sahiplerine teslim basamağındadır. Espiye ilçesinde rezerv yapı alanında 71 adet konut inşaatının imaline devam edilmektedir.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum.

İLÇELERE KADAR ULAŞILDI

Bu kapsamda 2 yıl evvel Giresun’da yaşanan sel felaketinden en çok ziyan gören Dereli ve Doğankent’te toplam 369 konut inşa edildi. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın teşrifleriyle tüm konutlar hak sahibi Giresunlu, vatandaşlara teslim edildi. Dereli, Doğankent ve Tirebolu’da da inşa edilen 250 ahırlı köy konutunun imaline da devam ediliyor. Bakanlık olarak, “Dereli’yi yine ayağa kaldıracağız” kelamıyla bugün Yeni Dereli Projesi kapsamında adliye, hükümet konağı, emniyet müdürlüğü inşaatlarının imaline tüm süratiyle devam ediliyor. Dereli İlçesi Jandarma komutanlığı ve 12 konutluk lojman inşaatı tamamlanmış olup 2023 yılında tüm konut ve toplumsal donatıları tamamlanarak vatandaşların hizmetine sunulacak. Giresun’da Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut atağı olan “İlk Meskenim, Birinci İş Yerim” projesi kapsamında 1.550 konut ve 2 bin konut gayeli alt yapılı arsa vatandaşlara sunulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir