Diyabet en çok gözleri etkiliyor

ANKARA (İGFA) –Türk Oftalmoloji Derneği, Dünya Diyabet Günü ile ilgili açıklama yaptı.

Türk Oftalmoloji Derneği Tıbbi Retina Ünitesi Lideri Prof. Dr. Nurten Ünlü, diyabetin en çok ziyan verdiği organlardan birinin göz olup yüzyılın vebası olarak kabul edilen bu hastalığın değerli bir halk sıhhati sorunu olduğunu belirterek, diyabet hastalarının gözlerinden şikayeti olmasa bile yılda en az bir sefer göz tabibine gitmeleri gerektiği konusunda ihtarlarda bulundu.

DİYABETTE AVRUPA LİDERİYİZ

Türk Oftalmoloji Derneği Tıbbi Retina Ünitesi Lideri Prof. Dr. Nurten Ünlü, her yıl 14 Kasım’da kutlanan ‘Dünya Diyabet Günü’ ile ilgili kıymetli açıklamalarda bulundu. Ünlü, Memleketler arası Diyabet Federasyonu (IDF) sayılarına nazaran, Türkiye’de 20-79 yaş aralığında tespit edilen yaklaşık 7 milyon diyabet hastası bulunduğunu, bu sayının toplam yetişkin nüfusun yaklaşık yüzde 15’ine denk geldiğini ve bu oranla Türkiye’nin diyabet görülme oranının en yüksek Avrupa ülkesi olduğunu söz etti.

Prof. Dr. Nurten Ünlü, diyabetin kolay gelip süreksiz görme değişikliklerinden, kalıcı görme kaybına kadar geniş bir yelpazede gözlerimizi etkileyeceğini belirti. Diyabetli hastalarda kataraktı daha sık görüldüğünü, onun dışında hastalarda çift görme şikayetleri olabileceğini tabir etti. Ayrıyeten diyabetik retinopati ismi verilen durumun gelişimi sonucu retina kan damarlarında hasarlanma ve olağandışı yeni kan damarların oluşması ile görme kaybına neden olabildiğini söyledi. “Diyabetik makula ödemi ise diyabetik retinopatinin seyri sırasında rastgele bir vakitte zayıflayan damarlardan sızan kan ve sıvının makula ismi verilen görme merkezinde birikmesidir.” bilgisini veren Ünlü şöyle devam etti:

“Diyabetin müddeti uzadıkça diyabetik retinopati nedeniyle görme kaybı riski de artar. Diyabete eşlik eden başka risk faktörleri; yüksek tansiyon, yüksek kolesterol seviyeleri, obesite, böbrek hastalığı, kansızlık, uyku apnesi ve gebeliktir. Diyabetik makuler ödemin belirtileri ise bulanık görme, renkleri soluk görme, cisimlerin hallerini ve boyutlarını farklı görme, görme alanında siyah noktalar, düz çizgileri dalgalı ya da kesik görmedir. Diyabetik hastalarda görme bozukluğu ve körlüğe neden olabilen diyabetik makuler ödem, hastaların hayat kalitesini bariz formda bozar ve hem hastalığın kendisiyle hem de diyabetle başa çıkma mümkünlüğünü azaltır. Diyabetik makuler ödem bilhassa üretken çağdaki insanlarda görüldüğünden hem bireyin kendisi hem de toplum açısından büyük bir yüke neden olmaktadır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir