Gençlerbirliği Başkanı Niyazi Akdaş’tan ses getirecek açıklamalar

Gençlerbirliği Lideri Niyazi Akdaş, Fenerbahçe’de oynayan genç oyuncu Arda Güler’in sonraki satışından hissesinden vazgeçmek için sarı-lacivertli kulübün lideri Ali Koç’la para konusunda anlaşamadıklarını belirtirken, İrfan Can Kahveci için ise Başakşehir Futbol Kulübüyle yapılan kontratın kayıp olduğunu kaydetti.

Niyazi Akdaş, yeni teknik yöneticileri Taşkın Aksoy’un imza merasiminde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Altyapıdan Fenerbahçe’ye sattıkları Arda Güler’in sonraki satışından hissesi konusunda Fenerbahçe Kulübü Lideri Ali Koç’la bir görüşme yaptığını anlatan Akdaş, “Fenerbahçe’yle konuştum belirli ölçü istedim. Ali Koç’la görüştüm. İstediğimizin yarısını teklif etti. Kabul etmedik. Teklif ettikleri paraya vermek istemedim. Artık tekrar görüşeceğiz, uygun bir ölçüde anlaşırsak bu hissesi vereceğiz.” dedi.

Akdaş, Fenerbahçe’ye sattıkları bir öteki genç isim Buyruk Ortakaya’nın da sonraki satışından yüzde 20 hisselerinin olduğunu söyledi.

“Benim bildiğim İrfan Can Kahveci’nin mukavelesinde sonraki satıştan yüzde 25 hisse vardı”

Niyazi Akdaş, vefat eden kulübün efsane lideri İlhan Cavcav devrinde Medipol Başakşehir’e transfer olan İrfan Can Kahveci ile ilgili de konuştu.

İrfan Can’ın 2017’de İstanbul takımına transfer olduğunu o periyotta de kendisinin idarede yer aldığını hatırlatan Akdaş, şunları kaydetti:

“Benim bildiğim İrfan Can Kahveci’nin kontratında sonraki satıştan yüzde 25 hisse vardı. Merhum Cavcav’ın vaktinde imzalanmıştı. Kulüpte bu türlü bir mukavele bulamadık, kimse nerede olduğunu bilmiyor. Göksel (Gümüşdağ) Bey’e ‘Siz de var mı sureti?’ diye, ‘Yok o denli bir mukavele imzalamadık.’ dedi. Aslında Başakşehir’in Fenerbahçe’ye satışından yüzde 25’imiz vardı. İki kulüp ortasındaki kontrat var fakat daima mağdur Gençlerbirliği oluyor. Hatta o zamanki genel sekreterimiz Sinan Gürsoy, ‘Biz bunu imzaladık.’ diyor fakat yok ortada.”

Fenerbahçe, İrfan Can Kahveci’yi Başakşehir Futbol Kulübünden 2021 yılında 7 milyon avro bonservis bedeliyle transfer etmişti.

 “Taylan Antalyalı davasını kazanacağımıza inanıyorum”

Niyazi Akdaş, eski oyuncuları Taylan Antalyalı’yla ilgili davanın devam ettiği bilgisini de vererek, “Abdurrahim Albayrak bu durumu genel konseye anlattı. Taylan Antalyalı konusunda davayı kazanacağımıza inanıyorum ve faizleriyle alacağımız 3 milyon lirayı bulur. Ondan sonra oyuncu, Erzurumspor ve Galatasaray’a bir dava daha açacağız.” açıklamasını yaptı.

Galatasaray’ın yeni idaresiyle bu mevzuyu görüşmediklerini de belirten Akdaş, “Galatasaray’la yeni uzlaşma olabilir. Şu an için bir teşebbüs yok. Bir orta Erzurumspor’un avukatı ‘Başkanla anlaştınız’ diye aramış, bu türlü bir şeyin olmadığını söyledim.” tabirlerini kullandı.

Transfer yasağı hakkında

Niyazi Akdaş, transfer yasağının devam ettiğini ve orta transfer devrinde bu yasağı kaldırmak için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyerek, şöyle konuştu:

“Transfer yasağını kaldıracağımızı düşünüyorum. Kaldırmak için elimden gelen çabayı göstereceğim. Gençlerbirliği sadece benim değil Ankara’nın kulübü. Ankara’nın pahalı bir markası. Cumhuriyetten evvel kurulduk. Taraftarıyla, topluluğuyla, Cumhuriyet unsurlarını benimsemiş bir kulüp. Transfer yasağına bahis olan 2 milyon 650 bin avro önümüzdeki ölçü. Geriden da bir 1 milyon avro daha gelecek. Devraldığımızda avro 8-10 liraydı, artık kur katlandı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir