New York ‘Hello Brother’ Dünya Barış Forumu’na ev sahipliği yapacak: İslam fobi değildir

15 Mart Milletlerarası İslamofobi ile Gayret Günü’nde Birleşmiş Milletlerin Karşısında Bulunan Türkevi konferans salonunda “Hello Brother” Dünya Barış aktiflikleri kapsamında Dünya Barış Forumu icra edilecek. Foruma Kültür ve Turizm Bakanlığı partnerlik yapacak.

Saldırganı ‘Hello Brother’ diyerek karşılamıştı

Konferansın ana temasını 2019’da Yeni Zelanda’da cami ve İslam merkezini kana bulayan saldırganı kapıda karşılayan Afgan asıllı Daoud Nabi’nin saldırgana söylediği “Hello Brother”, “Hoş geldin kardeş” kelamları oluşturdu.

Saldırıda ölenlerin kardeşleri katılacak

Daoud Nabi’nin Kardeşi Ender Roushan Nabi ile hücumun son şehidi Zekeriya Tuyan’ın kardeşi Yahya Tuyan da konferansa katılacak isimler ortasında. Dünya Barış Forumu’nun moderatörlüğünü Lauren Booth yapacak. Memleketler arası Bilgi ve Algı Derneği Algı Konseyi üyesi Booth, İngiltere Eski Başbakanı Tony Blair’in baldızı olarak tanınıyor. Booth, 2010 yılında Filistin ziyareti sırasında İslam’a dair ön yargılarını kırarak Müslüman olmuştu.

Yeni Zelanda’daki cami ve İslam merkezi saldırı

15 Mart 2019’da Yeni Zelanda’da Işık Camii ve Linwood İslam Merkezlerine bir silahlı atak gerçekleşmiş, atakta 51 kişi hayatını kaybetmiş, 40 kişi yaralanmıştı. Hücumun birinci şehidi kapıda saldırganı karşılayan ve son kelamları “Hello Brother” olan Afgan asıllı Daoud Nabi’ydi.

Saldırının son şehidi de Türkiye’nin bu ataktaki tek şehidi Yahya Tuyan Milletlerarası Bilgi ve Algı Derneği (BİLAL) İdare heyeti üyesiydi.

Saldırgan kelamda bir bildirge dağıtmış. Kelamda bildirgenin 39. Sayfasında Ayasofya’yı minarelerden kurtarmaktan bahsetmişti. Saldırgan üç siyasetçiyi de öldürmekle tehdit etmişti. Bu isimler; periyodun Almanya Başbakanı Angela Merkel, Londra Belediye Lideri Sadıq Khan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir