Gaziemir Belediye Başkanı Arda için 5 yıla kadar hapis istemi

Gaziemir Belediye Lideri Halil Arda’ya ilişkin olduğu öne sürülen toplumsal medya hesaplarında, geçen yıl Ocak ayında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik hakaret içerikli paylaşımlar yapıldığı teziyle İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede Arda’nın, ‘cumhurbaşkanına hakaret’, ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’, ‘halkın bir kısmını toplumsal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama’, ‘halkın bir bölümünün benimsediği dini pahaları alenen aşağılama’ suçlamalarından cezalandırılması talep edildi. İddianame, İzmir 34’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

ABD’DEN YAZI GELDİ

Tutuksuz sanık Halil Arda’nın yargılanmasına bugün İzmir 34’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmaya Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vekili avukat Gülşen Gezici ile sanık Belediye Lideri Arda’nın avukatı Ayşe Zübeyde Aydın katıldı. Duruşmada birinci olarak hakim, sanığa ilişkin Facebook hesabına ait kullanıcı ve erişim bilgilerinin temini emeliyle Amerika Birleşik Devletleri’ne yazılan yazıya karşılığın geldiğini belirtti. Karşılıkta, hesabın tespit edilemediği belirtildi. Kelam alan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Gezici, “Dosyadaki evrak sanığın cürmü işlediğini göstermektedir. Sanığın cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

Sanık avukatı Aydın ise bu türlü bir hesap olmadığını belirtip, müvekkilinin beraatini talep etti.

SAVCI 3 CÜRÜMDEN BERAAT, 1 HATADAN CEZA İSTEDİ

Avukatların akabinde kelam alan sav makamı, temel hakkında mütalaasının hazır olduğunu belirtti. Savcı; ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’, ‘halkın bir kısmını alenen aşağılama’, ‘dini kıymetleri alenen aşağılama ve hatası ve hatalıyı övme’den dava açılmasına karşın Arda’nın Facebook paylaşımlarında bu cürümlerin, yasal ögeleri prestijiyle oluşmadığının anlaşıldığı gerekçesiyle beraat istedi. Arda’ya ilişkin olduğu öne sürülen toplumsal medya hesabındaki paylaşımları okuyan savcı, sanık hakkında ‘cumhurbaşkanına hakaret’ kabahatinden 1 yıl 3 aydan 5 yıla kadar mahpus cezası isteminde bulundu.

Öte yandan sanığın kamu vazifesi üstlenmesinden, seçime tabi bütün memuriyet ve hizmetlerde istihdam edilmesinden, seçme ile seçilme ehliyetinden mahrum bırakılması talebi de mütalaada yer aldı. Mütalaanın okunmasının akabinde sanık avukatı, temel hakkında savunma için müddet talebinde bulundu. Avukatın müddet talebini kabul eden hakim, duruşmayı 20 Aralık’a erteledi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir