Borsa günü rekorlarla tamamladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,82 yararla 4.105,46 puandan tamamlayarak tüm vakitlerin en yüksek günlük kapanışını gerçekleştirirken, gördüğü en yüksek düzey rekorunu 4.116,49 puana taşıdı.

BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 33,59 puan artarken, toplam süreç hacmi 82 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 1,97 kıymet kaybederken, holding endeksi yüzde 1,04 bedel kazandı. Kesim endeksleri ortasında en fazla kazandıran yüzde 3,67 ile sigorta, en çok gerileyen ise bankacılık oldu.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) dünkü karar metni ve Fed Lideri Jerome Powell’ın açıklamalarının beklenenden daha şahin olmasıyla global hisse piyasalarının negatif seyrettiğini, yurt içi piyasaların ise müspet ayrıştığını söyledi.

Fed, dünkü toplantısında siyaset faizini arka arda dördüncü kere 75 baz puan artırarak 14 yılın en yüksek düzeyi olan yüzde 3,75-4,00 aralığına çıkardı.

Bankadan yapılan açıklamada, enflasyonu düşürme kararlılığı vurgulanırken, faiz artışlarının suratının belirlenmesinde kümülatif sıkılaşma, para siyasetinin ekonomik faaliyeti ve enflasyonu etkilemesindeki gecikmeler ile ekonomik ve finansal gelişmelerin dikkate alınacağı bildirildi.

Fed Lideri Powell ise faiz artırımlarına orta vermeyi düşünmek için çok erken olduğunu, faiz oranında son düzeyin beklenenden daha yüksek olabileceğini söyledi.

Yarın Avrupa Merkez Lideri (ECB) Lideri Christine Lagarde’ın açıklamalarının piyasaların odağında bulunacağını belirten analistler, bilgi gündeminde yurt içinde gerçek efektif döviz kuru, yurt dışında ise ABD’de tarım dışı istihdam, Avro Bölgesinde Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve hizmet dalı Satınalma Yöneticileri Endeksi’nin (PMI) öne çıkacağını söz etti.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 4.120 düzeyinin direnç, 4.000 ve 3.940 düzeylerinin dayanak pozisyonunda bulunduğunu bildirdi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir