Dünya gazetesinin ismi değişti: Zorunlu bir veda; yeni bir başlangıç…

Türkiye’nin önde gelen iktisat gazetelerinden olan Dünya gazetesi bugün son sayısıyla çıktı. Dünya çalışanları tarafından yapılan açıklamada isim hakkı muahedesinin yenilenemediği ve yola “Nasıl Bir Ekonomi” ismiyle devam edileceği bildirildi.

Dünya gazetesinin “Zorunlu bir veda; yeni bir başlangıç…” başlıklı açıklaması şöyle:

“Her seyahatin son bulduğu bir durak var… Bizler de nihayet bir yolun sonuna geldik… İstemeyerek ve elimizde olmayan nedenlerle… Türkiye’nin tek iktisat gazetesini her gün sizlere doyurucu bir içerikle, tarafsız, objektif ve dürüst bir yayıncılık anlayışıyla ulaştırma gayretimizi, ‘çalışanların’ DÜNYA ailesi olarak elinizdeki bu sayı ile noktalıyoruz. DÜNYA’nın sıradışı bu son seyahatinin en yakın şahitleri, hiç kuşkusuz sizlersiniz…

★ ★ ★

Hatırlayacağınız üzere, uzun periyodik zahmetli bir sürecin akabinde kapanma noktasına gelen bu kıymetli markayı kurtarmak ve işimizi korumak hedefiyle, bundan tam üç yıl evvel bu yola çıktık. Çalışanlar olarak her türlü maddi ve manevi fedakarlığı baştan göze aldık ve duayen gazeteci merhum Nezih Demirkent’in mirası DÜNYA’yı birlikte döndürmeye karar verdik; satın alma vaadiyle gazetenin isim hakkını kiraladık.

★ ★ ★

Sorumluluğumuz büyük, imkanlarımız son derece kısıtlıydı. Yılmadık; kendi gazetemiz olarak sahiplendiğimiz DÜNYA’yı her gün birebir heyecan ve titizlikle sizlere ulaştırmak için adeta gecemizi gündüzümüze kattık. Basın tarihinde tahminen de eşi bulunmayan örnek bir model yarattık. Ve gururla tabir ediyoruz ki, DÜNYA’nın prestijini ve marka bedelini, başladığımız devrin katbekat üzerine taşıdık.

★ ★ ★

Bu güç ve zahmetli süreçte en büyük dayanağı sizden aldık; eşsiz dayanışmayı siz bedelli okuyucularımızdan gördük. Yakın dayanağınız ve bize büyük bir güç veren dayanışmanız olmasaydı, ülkemizin ve medyanın içinde bulunduğu şartlarda, bu sıkıntı seyahat muhtemelen birinci yılını bile tamamlayamazdı. Bu vesileyle tüm okurlarımıza, bize olan inançları ve inanılmaz dayanakları için sonsuz teşekkür ediyor, şükranlarımızı ve minnettarlığımızı sunuyoruz. Nihayet, mevcut kontratın birinci üç yıllık periyodunun sonuna geldik. Umudumuz ve dileğimiz DÜNYA ismiyle birlikte yürümekti. Lakin yenileme süreci, fedakarlık hudutlarını zorlamamıza karşın maalesef çıkmaza girdi. Evvelki kontratın ruhuyla bağdaşmayan ve sürdürülebilirliği olanaksız kılan şartlarla karşı karşıya kaldık. Devamla, son anda tarafımıza iletilen ihtarname ile kontratın yenilenmeyeceği bilgisini aldık.

★ ★ ★

Bu durumda tek seçeneğimiz kaldı; kendi yolumuzu çizmek… “Çalışanların gazetesi” tecrübesinden aldığımız hamasetle, yeni bir yayınla devam etme kararını verdik. Uzun yıllar emek verdiğimiz, sıkı bir aidiyet bağı oluşturduğumuz DÜNYA’dan kopmak kolay olmadı. Elbette içimiz buruk… Ancak yeni bir yol açmak kaçınılmaz hale gelmişse, heyecanımızı kırgınlıklarımızın üstüne taşımalıydık…

★ ★ ★

Ve bir son-bir başlangıç diyerek yeni bir yola çıktık. DÜNYA’ya hayat veren grup olarak birebir unsur ve anlayışla 21 Kasım Pazartesi gününden başlayarak kaldığımız yerden “Nasıl Bir EKONOMİ” ismiyle yolumuza devam edeceğiz. Tekrar tıpkı grup ve tıpkı çizgiyle her gün sizlerle birlikte olma uğraşı, uğraşı ve daha uygununu sunma heyecanıyla gazetemizi sizlere ulaştıracağız. Ekonomiyi birlikte izleyecek, birlikte yorumlayacağız.

İlkeli iktisat yayıncılığı dünyasında attığımız bu yeni adımda en büyük dayanağı yeniden sizlerden, okurlarımızdan alacağımıza inancımız tam…

Birlikte yolumuz açık olsun!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir