Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan memura zam mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, HAK-İŞ Genel Şurası’nda konuştu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

”Yaklaşık 47 yıldır azimle sürdürdüğü emek, demokrasi, özgürlük, adalet çabası için HAK-İŞ’e teşekkür ediyorum. Son 21 yılda Türkiye ulusal gelirini 236 milyar dolarda 1 trilyon dolar hududuna getirdiyse satın alma gücüne nazaran dünyanın en büyük 11. iktisadı olduysa bunun saklı kahramanları personel ve işçi kardeşlerimdir. Mazisini inkar edenlerden olmadık.

”GÖREVE GELDİĞİMİZDE TABAN FİYAT 184 LİRAYDI, 8 BİN 500 LİRA OLDU”

1 Mayıs’ı evvel Emek ve Dayanışma Günü akabinde resmi tatil ilan ettik. Bunu biz yaptık. Ayrıyeten örgütlenme sendikal haklar noktasında da çok kıymetli adımlar attık. Misyona geldiğimizde taban fiyat 184 liraydı dolar olarak 124 dolara tekabül ediyordu. Bugün taban fiyat 8 bin 500 lira oldu yaklaşık 440 dolar. 2002’de akaryakıtın litre fiyatı 1,5 liraydı taban fiyatla 110 litre akaryakıt alınabiliyordu. Bugün taban fiyatla 410 litre akaryakıt alınabiliyor.

”ÇALIŞANLARIMIZI ENFLASYONA EZDİRMEDİK”

Çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz demiştik son 21 yılda bu sözümüze daima sağdık kaldık. Çalışanlarımızı enflasyona ezdirmedik. Covid-19 devrinde muhalefetin tüm baskılarına karşın iktisattaki ülkemize kontak kapattırmak isteyenlere fırsat vermedik. Düşük faiz siyasetimizle üretimi ve yatırımı teşfik ettik. Dünya yüksek faiz peşinde koşarken biz faizi düşürmenin çabası içerisinde olduk. Biz tedarik zincirlerinin kırıldığı o kritik günlerde muhalefetin baskuısına boyun eğseydik artık çok makus bir yerde olurduk. Amerika’da son devirde gerisi gerisine yaşanan banka iflasları yüksek faiz riskini ortaya koyuyor. Zelzelenin ülkemize maliyeti 100 milyar doları aşmaktadır. Biz sarsıntının 90. gününde enkazları büsbütün kaldırdık.

”EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 22 BİN LİRA OLACAK”

En düşük emekli maaşının üzerinde fiyat alan emeklilerin durumunu güzelleştirecek çalışma yapıyoruz. Yeni Meclis’in açılmasıyla 7 bin 500 liranın üzerinde emekli maaşı alan vatandaşlarımızı da inşallah sevindireceğiz. En düşük kamu personeli fiyatını yaklaşık 12 bin liradan yaklaşık 21 bin liranın üzerine çıkardık. Önümüzdeki memurlarımızın maaş düzenlemesi var. 2002 yılında 392 lira olan en düşük memur maaşını gerçek olarak yüzde 136 artışla yaklaşık 12 bin liraya çıkarmıştık.Temmuz ayında bir adım daha atıyoruz. Temmuz ayında en düşük memur maaşını en düşük kamu çalışanı maaşından aşağı kalmayacak biçimde düzenleyeceğiz, en düşük memur maaşı 22 bin lirayı bulacak. Memur maaşlarındaki bu artışlar emeklilere de yansıyacak. Birinci dereceye giren ve kaideleri tutan tüm memurlarımızın 3600 ek gösterge hakkından yararlanabilmesini sağlayacağız. Memur maaşlarındaki artış otomatik olarak emekliliklere de yansıyacak. Bakanımıza yasal tarih olan temmuza kadar bu çalışmanın tamamlanması talimatı verdim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir