COVID-19 aşısı yüksek riskli gruplara yapılabilir

BURSA (İGFA) – Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Serap Ket Alkan, yeni varyantlar ve aşılama konusunda bilgilendirmelerde bulundu.

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Eylül 2023 datalarına nazaran COVID-19 enfeksiyonu hasebiyle dünyada 770 milyon 700 bin mutlaklaşmış olgu ve buna bağlı olarak yaklaşık 7 milyon mevt meydana geldiğini söyleyen Uzm. Dr. Alkan, “Pandemi sürecinde tesirli ve inançlı aşı yaklaşık 14 milyar doz uygulanmış, ağır COVID-19’u ve vefatları önlemede yüzde 90’dan fazla tesirli olmuş, böylelikle 20 milyondan fazla insanın hayatı kurtulmuştur. DSÖ Covid-19 aşı içeriği izleme komitesi; hastalığın seyri, sıklığı, dağılımı, sirkülasyondaki varyantların durumu ve kullanımdaki aşıların aktifliği üzere mevzuları kıymetlendirerek yeni Covid-19 aşısı önermiştir. Hedeflenen, Covid-19 varyantlarına bağlı hastane yatış ve vefatlarını azaltmaktır” diye konuştu.

“KUZEY AMERİKA VE AVRUPA’DA HASTANEYE YATIŞ ARTTI”

Son koronavirüs varyantı olan Eris varyantına bağlı olarak, Kuzey Amerika ve Avrupa ülkelerinde Ağustos ve Eylül ayında hastane yatışı ile ölümlerde önemli artışlar gözlemlendiğini söyleyen Uzm. Dr. Alkan, bu artışlar çoklukla risk kümesindeki bireyleri etkilediğinin altını çizdi.

“Ağır hastalık gelişme riski taşıyan bireyleri müdafaanın en tesirli yolunun aşılar olduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Alkan, “Yüksek gelirli yahut aşı üretme kapasitesi olan ülkeler, yeni varyanta tesirli mRNA aşılarını geliştirerek yahut temin ederek Eylül 2023 itibariyle riskli kümeleri aşılamaya başlamıştır. Riskli şahıslarla yaşayanlar maske ve aralığa dikkat etmelidir” dedi.

Risk altında yer alan bireylere değinen Uzm. Dr. Alkan, “Yeni COVID-19 aşısıyla hatırlatma dozu, yüksek öncelikli kümeler ortasında kabul edilen 50 yaş üstü şahıslar, ağır hastalıkları (diyabet, kalp hastalıkları, önemli obezite vb.) olan genç erişkinler, bağışıklığı baskılanmışlar (HIV’le yaşayan bireyler, solid organ yahut kemik iliği alıcıları vb.), hamileler, bakım hastaları ve bu kümelere bakım verenler ile sıhhat çalışanları için önerilmektedir. Bu riskli şahıslar ile bu bireylerle birebir konutta yaşayanlar, teneffüs enfeksiyonlarının artış gösterdiği bu günlerde bilhassa kapalı alanlarda maske, uzaklık, paklık ve havalandırma tedbirlerine kesinlikle uymalıdır” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir