CHP’li Sarıgül’den İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin değerlendirme

ANKARA (İGFA) – CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, İsrail ile Filistin ortasındaki çatışmanın sürdüğünü anımsatarak, ABD gerisinde olmaya devam ettikçe İsrail’in saldırganlığının sürdüğünü kaydetti.

“Dünya barışı için bir numaralı tehlikenin Amerika olduğunu” belirten Milletvekili Sarıgül, “Dünyanın neresinde bir darbe varsa, dünyanın neresinde bir iç savaş varsa, dünyanın neresinde iki ülke savaşıyorsa, gerisinde yahut içinde kesinlikle Amerika vardır. Zira Amerika kaos ister, karışıklık ister, çözümsüzlük ister. ABD dizginlenmeden dünyaya huzur gelmez. Ayıdan post, Amerika’dan dost olmaz.” değerlendirmesinde bulundu.

Sarıgül, bölgedeki çatışmaya ait, “Filistin halkının hakları korunmadan, İsrail işgal ettiği yerlerden çekilmeden, Filistin Devleti kurulmadan kalıcı bir barışı sağlamak mümkün değil” dedi.

Sarıgül, çatışmaya yönelik Dışişleri Bakanlığının maceradan uzak, olumlu açıklamalarının da Türkiye için son derece kıymetli olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı, emeklilere verilecek 5 bin liralık ödemenin de yetersiz olduğunu savunan Sarıgül, bu sayının en az minimum fiyat meblağında olması, ayrıyeten en düşük emekli maaşının da minimum fiyata eşitlenmesi gerektiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir