Bursa Dijital Kent Arşivi halka açıldı

BURSA (İGFA) – Bursa’da 8 bin 500 yıllık arkeolik devirden 2300 yıllık Bitinya surlarına, 700 yıllık Osmanlı yapıtlarından Cumhuriyet Periyodu sivil mimarlık örneği yapıların onarımına kadar her alanda değerli yatırımları hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, kentin tarihi hafızasını geleceğe aktaracak değerli bir çalışmaya daha imza attı.

Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa ile ilgili bilgi, evrak, fotoğraf ve her türlü dokümanı bünyesinde barındıran Dijital Kent Arşivi halka açıldı. Müzeler Şube Müdürlüğü, Kütüphaneler Şube Müdürlüğü, Kültür Şube Müdürlüğü, Orkestra Şube Müdürlüğü ile Yazı İşleri ve Kararlar Şube Müdürlüğü arşivlerinden meydana gelen Dijital Bursa Kent Arşivi’ne şimdiye kadar 23 bin data girişi sağlandı.

Bursa müzelerinin koleksiyon ve arşivinden yaklaşık 10 bin, orkestra arşivinden 7 bin 500, kütüphane ve Bursa Araştırmaları Merkezi arşivinden de yaklaşık 5 bin 500 dataya an itibariyle ulaşmak mümkün olacak.

İkinci kademesinde Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 1880 ila 1927 yıllarına ilişkin meclis karar defterleri, gelen-giden evrakları, arzuhâl kayıtları, üst makamlara giden yazışmalar ve maaş müfredat defterlerinin dokümanları transkript edilip, dijitalleştirilerek vatandaşlara sunulacak. Tıpkı vakitte 1927’den günümüze kadar olan bütün meclis kararlarına erişim de mümkün olacak.

Üçüncü basamakta da Bursa’ya ilişkin 1455-1923 yıllarına ilişkin şer’iye sicilleri transkript edilip arşive dâhil edilecek. Endüstriyel gereçler, fotoğraflar, grafikler, dijital bilgiler, haritalar, rehberler, efemeralar, lokal gazeteler, aile tarihçeleri, akademik çalışmalar, tapu kayıtları üzere kıymetli evraklar, ses kayıtları ve görüntüler ile müzelerde sergilenen ve korunan her türlü nesne, eşya ve eser arşivde yer alacak.

EŞSİZ BİR HAZİNE

Köklü bir geçmişe sahip Bursa’nın tarihini gelecek nesillere en güzel halde aktaracak olan Dijital Kent Arşivi’nin tanıtım toplantısı Tayyare Kültür Merkezi’nde Büyükşehir Belediye Başkanvekili Fethi Yıldız ve Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Kamil Özer’in iştirakiyle yapıldı.

Bursa’nın yalnızca Türkiye için değil dünya mirası için de vazgeçilmez bir kent olduğunu vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanvekili Fethi Yıldız, “Bursa üzere, pek çok medeniyete mesken sahipliği yapmış kadim kentleri anlamak, tanımlamak, açıklamak ve gelişimini gerçek yorumlamak için kentin oluşum sürecindeki değişkenleri, tarihî, ekonomik ve toplumsal dinamikleri yanlışsız bilmek gerekir. Her kent için kendine mahsus olan bu pahaları korumak ve aktarmak kent sakinlerinin vazifesidir. Zira bir kentte yaşamak, birebir vakitte o kente aidiyet hissiyle bağlı olmayı gerektirir. Bizler bu dünyadan ayrıldığımızda bizden sonra gelecek nesillere bu kaynaklarımızı ne kadar eksiksiz biçimde aktarırsak, onlar da kendilerinden sonra gelecek jenerasyonlara birebir özveri ile kaynakları geliştirerek miras bırakabileceklerdir. Artık Bursa’mız dijital dünyaya açık hâle geldi. Akademisyenler, araştırmacılar ve ilgililer için eşsiz bir hazine sunuyoruz. Bu sayede; birçok çalışmanın, araştırmanın, tezin, kitabın, projenin oluşumunda bizim de katkımız olacak. Bu açıdan da ayrıyeten keyifli ve gururluyuz. Dijital Kent Arşivimize kentarsivi.bursa.bel.tr adresinden ulaşılabilecek. Projeye emek veren arkadaşlarımızı tebrik ediyor, Dijital Bursa Kent Arşivinin kentimize güzel olmasını diliyorum” diye konuştu.

TARİHE NOT DÜŞECEĞİZ

İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Kamil Özer, Bursa açısından tarihe not düşülen bir günün yaşandığını söyledi. Bu topraklarda hayat süren medeniyetlerin 8500 yıl öncesine kadar uzandığını hatırlatan Özer, Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Bursa’nın pek çok medeniyete de konut sahipliği yaptığını vurguladı. Kent ve medeniyet kavramlarının, kentin hafızasının ne kadar korunduğuyla alakalı olduğunu vurgulayan Özer, “Medine olmak, kent olmak, devlet olmak ya da o medeniyeti yaşatmak, hafızaları ne kadar taze tuttuğunuzla alakalıdır. Geçmiş bir hafızanız yoksa siz de güçlü bir toplum, güçlü bir millet, güçlü bir devlet değilsinizdir. Çok şükür biz bu güce sahip bir medeniyete sahibiz. Büyükşehir Belediyemizin bu kent hafızasını, medeniyetin hafızasını gelecek jenerasyonlara taşımak ismine yapılan bu çalışmanın çok değerli olduğunu düşünüyorum. Emeği geçenlere farklı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Özer, konuşmasında, Bakanlığın ‘Kültür Yolu Festivali’ne 2024 yılında Bursa’yı da aldığını hatırlatarak, 1-9 Haziran tarihleri ortasında Bursa’da Kültür Yolu Şenliği yapılacağını kelamlarına ekledi. Toplantının sonunda, kent arşivinin nasıl kullanılabileceği hakkında teknik bilgiler verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir