BM: Sudan’daki çatışmalar nedeniyle 150 binden fazla kişi ülkeden ayrıldı

Grandi, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Sudan’da ordu ile paramiliter Süratli Takviye Kuvvetleri (HDK) ortasında süren çatışmalara ait açıklamalarda bulundu.

Sudan’da devam eden çatışmalar nedeniyle 150 binden fazla kişinin ülkeden ayrıldığını belirten Grandi, “Hem Sudan vatandaşları hem de Sudan’da yaşayan mülteciler Güney Sudan, Çad, Mısır ve öbür ülkelere geçti. Gereksinimler çok büyük ve kaynaklar sonlu. İvedilikle yardım gerekiyor.” tabirlerini kullandı.

SUDAN’DA ORDU İLE HDK ORTASINDAKİ ÇATIŞMALAR

Sudan’da 2013’te Darfur bölgesindeki silahlı isyancılara karşı hükümet güçlerine takviye emeliyle kurulan HDK’nin büsbütün orduya katılmasını öngören “askeri güvenlik reformu” konusunda son birkaç aydır yaşanan uyuşmazlık 15 Nisan sabahından itibaren sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Kurulu Lideri ve Ordu Kumandanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın orduyla çatışan HDK’nin feshedilmesi ve “devlete karşı isyancı güç” ilan edilmesi kararı aldığını bildirmişti.

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), devam eden çatışmalarda hayatını yitirenlerin sayısının 604’e yükseldiğini, 5 bin 127 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir