‘Bir avuç kaldık’ Nurhan Damcıoğlu’na acı veda…

İzmir’de, bir müddettir pankreas kanseri ve bacaklarındaki rahatsızlık nedeniyle fizik tedavi gören kantocu ses sanatkarı, tiyatro ve sinema oyuncusu Nurhan Damcıoğlu, ani rahatsızlığı sonrası götürüldüğü Çiğli Devlet Hastanesi’nde kalp yetmezliği nedeniyle 5 Haziran’da hayatını kaybetti.

Nurhan Damcıoğlu için bugün İzmir Devlet Tiyatrosu Konak Sahnesi’nde tören düzenlendi.

Törene İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer, İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürü Levent Ulukut, Nurhan Damcıoğlu’nun kardeşleri ve yeğenleri, Yeşilçam oyuncusu Aynur Aydan ve sevenleri katıldı.

’HALAM ÇOK ENERJİK, HAYAT DOLU BİR İNSANDI’

Törende konuşma yapan Nurhan Damcıoğlu’nun yeğeni, İstanbul Kent Tiyatroları Sanatkarı Yağmur Damcıoğlu, “Türk tiyatro tarihinin en kıymetli sanatkarlarından halam Nurhan Damcıoğlu’nu kaybetmenin derin hüznü içindeyiz. Bugün onun sahneye birinci adım attığı Devlet Tiyatrosu’nun bir sahnesinde, sanatçı dostları ve sevenleriyle, onu son seyahatine uğurlamak için toplandık. Halam çok enerjik, çok hayat dolu bir insandı ve seyirciyle inanılmaz farklı bir bağlantısı vardı. Kesinlikle seyirci ortasına iner, onlara karışır, onlara sataşırdı. İnanılmaz işçi bir bayandı. Çok çalışkan, çok dakikti. Sahnede, gösteri anında 3 sefer tülbent değiştirdiğini biliyoruz. Kendisi Türk tiyatro tarihinin bir ögesiydi. Onunla birlikte yalnızca bir periyot kapandı. Biz onu ’Kanto Kraliçesi’ olarak bilsek de sanat hayatına birinci olarak 1950’li yıllarında Devlet Tiyatrosu’nda başladı. Artık bu sahnede ona olan son vazifemizi yerine getirmek, epey güzel bir ironi. Halam Nurhan Damcıoğlu, bir kurum sanatkarı değil, Nurhan Damcıoğlu gönüllere taht kurmuş, milyonların kalbini fethetmiş bir halk sanatçısıydı” dedi.

’MESLEĞİNE AŞIK BİR KADINDI’

Nurhan Damcıoğlu’nun sanata başlama ve kanto kıssasını anlatan Yağmur Damcıoğlu, “Mesleğine aşık bir bayandı, halam. Yıllar onun kanto sayesinde değerli sanatçı yaparken ‘Kanto Kraliçesi’ olacak, klasik Türk tiyatrosunun bir alanını tekrar yaşatacak ve sahne hayatı boyunca canlı tutacaktı. Her şey bu kadar kolay mıydı pekala? Birden fazla coğrafyanın yazgısıdır sansür. Halam, mesleğini icra ederken birçok yasaklama ve sansüre maruz kaldı. Bütün zorlukları mesleğine olan aşkıyla anlattı. 2015 yılının Ekim ayıydı, oynadığım oyuna geldi. Kuliste ellerimi sıkı tuttu ve ’Hayatın ne getireceği bilinmez. Yaşanacak zorluklar bu mesleğin cilvesidir. Hem de bir bayan için ne zordur? En yeterli ben bilirim lakin hiç ümitsizliğe kapılma, yüreğindeki aşka güven’ demişti. Tüm Türkiye’nin kalbinde yer etmiş, kahkahasıyla sevinç katmış, hayatındaki en mert işçi bayan halacığım, merak etme sen. Bıraktığın miras ışık olacak. Gittiğin yerde ışıklar karşılasın seni. Eminim sen oradakileri güçlendirmenin bir yolunu bulursun” tabirlerini kullandı. Konuşmasının akabinde Yağmur Damcıoğlu, Nurhan Damcıoğlu’nun sahnede kullandığı şalı öperek tabutun üstüne serdi.

’TÜRKİYE İÇİN ÇOK KIYMETLİ BİR İSİMDİ’

Nurhan Damcıoğlu’nun yeğeni Eda Damcıoğlu, “Türkiye için çok kıymetli bir isimdi. Gelmiş geçmiş en değerli sanatkarlardan biriydi. Ailemiz için en eğlenceli, en çılgın, en komik karakterimizdi. Benim çocukluk kahramanım gitti. Ona yakıştıramıyorum. Her vakit anılarımızda yaşayacak. Onun kantolarıyla, görüntüleriyle teselli bulacağız. Hepimizin başı sağ olsun” dedi.

Yeğeni Ece Damcıoğlu ise “Çok üzgünüz. Dün bütün aile daima beraberdik. Onun anılarını andık, daima bir arada hoş anılarını, sevinçli anılarını andık. Tüm Türkiye üzereyiz, herkes paramparça. En azından bugün keyifli bir anma olacak. Onun için gururlu hissediyoruz. Ailemizin şen şakrak bir karakteriydi. Artık ışıklar içinde olacak, orada diğerlerini eğlendirecek” tabirlerini kullandı.

’BİR AVUÇ KALDIK’

Yeşilçam oyuncusu Aynur Aydan da “Çok üzgünüm, Yeşilçam’lar çok az kaldık. Biz sinemanın direkleriyiz. Şurada bir avuç kaldık. Bizi halk tuttu, halk seviyor. Nurhan Damcıoğlu’nu herkes duydu, üzüldü. Zira halk seviyor. Çok üzgünüm. Arkadaşlarım bu türlü gitgide çok üzülüyorum. Hoş anılarımız, hoş günlerimiz oldu. Haberi alınca Çeşme’den geldim fakat inanamıyorum. Daha çalışmalıydı, yaşamalıydı” diye konuştu.

Nurhan Damcıoğlu’nun cenazesi ikindi namazının akabinde Bostanlı Beşikçioğlu Camisi’nde toprağa verildi.

Nurhan Damcıoğlu KİMDİR?

Mustafa ve Hafize (Ürper) Damcıoğlu çiftinin 9 çocuğundan Nurhan Damcıoğlu, 29 Ağustos 1941 tarihinde Ankara’da gerçek. Annesinin teşebbüsleriyle 9 yaşında Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü çocuk kısmına kaydı yaptırılan Damcıoğlu, küçük yaşta tiyatro eğitimine başladı. Bale dersleri aldı. Radyo Çocuk Kulübünde 9 yıl çalıştı. 16 yaşından itibaren de Devlet Tiyatrosu’nda oynadı. Bu ortada Ankara Cebeci Ortaokulu’ndan mezun oldu. Cüneyt Gökçer’in yönlendirmesiyle 1965 yılında İstanbul’a geldi. İstanbul Tiyatrosu, Ayfer Feray Tiyatrosu, Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu, Muammer Karaca Tiyatrosu, Mücap Ofluoğlu Topluluğu ile çalıştı. Kantoyu birinci olarak Toto Karaca’dan dinledi. Mücap Ofluoğlu’nun teşviki ile 1969’da birinci olarak kanto tipi müzik söyledi. Akabinde tiyatroyu büsbütün bırakarak kendisini tümüyle kantoya verdi. Maksim Gazinosu’nda sahneye çıkan Nurhan Damcıoğlu, burada Zeki Müren, Sevim Tuna ve Behiye Aksoy üzere isimlerle çalışma fırsatı buldu. Ercan Yenseni ile kısa süren bir evlilik yaptı. Daha sonra ikinci evliliğini tiyatrocu Attila Olgaç ile yapıp 10 yıl evli kaldı. Nurhan Damcıoğlu, sanat hayatında birçok ödül kazandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir