Türk Kargu Peru’da ‘baron’ peşinde

Savunma sanayiinin devleri içinde yer edinmeye başlayan STM’nin taktik küçük İHA sistemleri içinde birinci sırada Kargu yer alıyor. Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM) tarafından geliştirilen, küçük boyutlu bir insansız kamikaze hava aracı olarak tanımlanan Kargu, 2018 yılından itibaren Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine girdi.

Milliyet’ten Aydın Hasan’ın haberine nazaran, Kargu’nun farklı versiyonlarının, şu anda TSK’nın yanı sıra jandarma ve MİT tarafından da kullanıldığı belirtildi. Açık kaynaklara yansıyan bilgilere nazaran de, Kargu VİHA, Azerbaycan- Ermenistan ortasındaki Karabağ Savaşı ile Libya’daki çatışmalarda değerli muvaffakiyetlerin elde edilmesini sağladı.

Azerbaycan’ın yanı sıra Libya’daki hükümet güçlerinin de envanterinden olduğu belirtilen Kargu, hem alandan gelen geri bildirimler ile yenilenen ve kendini gerçek muharebe ortamında kanıtlamış bir İHA.

PERU’DA ‘BARON’ AVINDA

Kokainin hammaddesi koka üretiminde dünyanın sayılı ülkeleri ortasında yer alan Peru’nun, Türkiye’den Kargu VİHA satın aldığı öğrenildi. Kargu’nun, Peru hükümeti tarafından uyuşturucu ile gayrette kullanılmak için alındığı belirtildi. Peru’nun, Kolombiya’yı geçerek dünyanın en büyük kokain üreticisi haline gelebileceğine dair telaşlar bulunuyor. Peru Kongresi 2015 yılında yasa dışı uyuşturucu taşıdığından şüphelenilen küçük uçakların vurulmasına müsaade veren maddeyi onaylamıştı. Bu karar, Peru’dan günde bir tondan fazla kokainin Bolivya’ya kaçırılması nedeniyle alınmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir