Bakan Kirişci: En güzeli teknoloji ile tarımı en üst düzeyde buluşturmak

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ankara’da otelde gerçekleştirilen Yapay Zeka Siyasetleri Derneği Genel Şurası’na katıldı.

Bakan Kirişci, nüfusu genç ve dinamik tutmanın gayreti içersinde olacakların belirterek, “Biz ‘o kuşak’ ‘bu kuşak’ demiyoruz. Bu jenerasyonun ismi ‘teknofest kuşağı’, teknoloji kuşağıdır. 5 yılı geçti, Sayın Cumhurbaşkanımız bütün grubuyla bu teknofest jenerasyonunun bütün etkinliklere iştirak sağladılar” dedi.

2002’de yüzde 20’lerde olan savunma endüstrisindeki yerlilik oranının bugün yüzde 80’lere çıktığını hatırlatan Kirişci, “Temennimiz geri kalan yüzde 20’nin tamamlanmasıdır. Bir şeyi daha söz etmek istiyorum. Biz üç ihtilali ıskaladık; fakat geriden geldiğimiz için de geçmişte yaşanan tecrürebeleri de önümüze koyarak daha süratle yol alabilecek durumdayız” diye konuştu.

Yapay zekaya direnmek yerine yapay zekayla ilgili adımları vaktinde atmak gerektiğini söyleyen Kirişci, “Yapay zeka katiyetle istihdamı olumsuz etkileyecektir; ancak yapay zekadaki gelişmeyi sağlayacak olan da insanların dökeceği alın teri değil akıl teridir. O akıl terini de robotik yapının kendisi değil bizatihi insan oğlu dökecektir. Hasebiyle yapay zeka istihdamı olumsuz etkiliyor üzere görünse de yeni istihdam alanlarının önünü açacaktır” sözlerini kullandı.

TAHIL KORİDORU

Bakan Kirişci, tarımın ne kadar stratejik bir kesim olduğunu evvel pandemide, sonra Rusya-Ukrayna savaşında öğrendiklerini vurgulayarak, “Koridorun ismi güç koridoru değil, su koridoru değil, koridorun ismi tahıl koridoru. Bunun üzerinde durulması gerekdiğini bir sefer daha belirmek isterim. Evet, teknoloji değerli; ancak tarım da değerli. En hoşu teknoloji ile tarımı en üst seviyede buluşturmak” değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir