Asgari ücrette ikinci toplantı bugün

Doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak ise toplumun tamamını ilgilendiren yeni taban fiyat sayısıyla ilgili süreç devam ediyor.

İlk toplantısını 13 Haziran’da Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığının konut sahipliğinde gerçekleştiren komite, ikinci toplantısını bugün saat 10.00’da yapacak.

Hazine ve Maliye ile Ticaret bakanlıkları ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcilerinin ekonomik data ve raporları sunacağı toplantıda, taraflar orta artırım sayısına dair pazarlık yürütecek.

Öte yandan, komite toplantısının akabinde, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, TÜRK-İŞ Genel Lideri Ergün Atalay ve Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) İdare Konseyi Lideri Özgür Burak Akkol saat 14.00’te bir ortaya gelecek.

İŞÇİ BÖLÜMÜ TALEPLERİNİ İLETECEK

İlk toplantıda sayı söylem edilmemişti. Bu defa emekçi kısmının artırım oranına ait taleplerini iletmesi bekleniyor.

Komisyon, tüketici fiyat endekslerini ve geçinme endekslerini dikkate alacak. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nın saha çalışmaları pahalandırılacak.
İşçi ve patron sendikasının çalışmaları da ele alınacak.

MEVCUT MİNİMUM FİYAT 8 BİN 506 LİRA

Asgari fiyat tespit kurulu 15 üyeden oluşuyor. 5 üye hükümeti, 5 üye emekçi tarafını 5 üye de patron tarafını temsil ediyor. Kararlar oy çokluğuyla alınıyor.

Asgari fiyat, bir emekçi için aylık brüt 10 bin 8 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari fiyatın patrona toplam maliyeti, bir personel için 11 bin 759 lira 40 kuruş. Bunun 10 bin 8 lirasını brüt minimum fiyat, 1551 lira 24 kuruşunu toplumsal güvenlik primi, 200 lira 16 kuruşunu patron işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Asgari fiyatın yeni devirde kaç liraya yükseleceğinin Kurban Bayramı’ndan evvel muhakkak olması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir