Altının seyri 2024’te nasıl olacak?

Esmanur GÜLBAHAR – Musa YEŞİLDAĞ – M. Taha ÇELİKBAŞ – Herkes Duysun
BURSA (İGFA) –
Altın fiyatlarında bu haftadaki hareketliliğe dikkat çeken kapalı çarşı kuyumcu esnafı, an itibariyle altında bin 992 TL alış, 2 bin TL üzere satış fiyatı olduğunu belirtti.

Söz konusu sayıların Amerika’nın faiz artırımın sonuna geldiğini gösterdiğini tabir eden esnaf, “Bundan sonra faiz düşmeleri gündemde olduğu için altında yer yer yükselmeler olacaktır. 2024 yılıyla birlikte altında hareketlilik düşecektir. Ne kadar düşeceğini sayı olarak söylemek yanlışsız olmaz. 2024 yılının en hakikat yatırımı altındır. Döviz ile enflasyonda paralel olarak bir artış olması mümkün. İnanılmaz gelişmeler olursa, bu durum tepki gösterir.” yorumunda bulundu.

“ESKİDEN GÜÇLÜ KIZIYDIM, ARTIK İSE FAKİRİM”

Hayat pahalılığına dikkat çeken bir vatandaş ise elindeki alışveriş poşetlerini göstererek, “Evimizde altın yok. Bu memleket haliyle elimizde nasıl altın olsun? Bak şu poşetimdekiler bin liradır. Pazarda aldığımız iki üç şey bin liradır. Tencereye koyacak bir şey yok. Evvelden durum daha yeterliydi. Evvelden güçlü kızıydım, artık ise yoksulum. Orta direk diye bir şey kalmadı. Göçtü gitti.” dedi.

“ALTIN ALACAK GÜCÜM YOK”

Bir öteki görüş bildiren vatandaş ise, “Emekliyim alım gücüm yok. Aldığımız maaş belirli, altın bizlere çok değerli gelir. Bu durum sıkıntı geliyor. Yalnızca bakıyoruz.” dedi.

Kapalı Çarşı’daki bir esnaf ise, herkesin elinde en kıymetli telefonlar bulunduğunu, altını alanın da çok olduğunu belirterek, “Şükürler olsun işlerimiz de yolunda. ‘Yok’ diyorlar lakin herkeste de para var. Nasıl oluyor?” diyerek özeleştiri yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir