Yıllarca Bozulmadan Saklanabilen Bu Yiyecekleri Öğrenince Çok Şaşıracaksınız!

Deprem başta olmak üzere doğal afet, karantina ve savaş üzere olumsuz durumlarda çok işe yarayabilen uzun mühlet sağlam yiyecekler, her meskende, mutfakta, kilerde bulunması gerekenlerden aslında. Çok uzun mühletler bozulmadan kalabilen, birkaç yıl sonra dahi inançla tüketilebilecek kadar sağlam besinleri sizin için hazırlıyoruz. İşte karşınızda bozulmadan yıllarca saklanabilen yiyecekler ?

1. Tuz

Serin ve kuru bir yerde yıllarca satın aldığınız tuzu saklayabilirsiniz.

2. Bal

Besin pahası epeyce yüksek bir yiyecek olan bal, stoklamaya çok uygun olan yiyeceklerdendir. Yıllarca bozulmadan saklanabilir.

3. Sirke

Sirke sahip olduğu asitli yapıdan ötürü uzun müddet saklanabiliyor.

4. Kuru baklagiller

Kurutulmuş olması sebebiyle içinde su oranı çok az olan mercimek, kuru fasulye, nohut, barbunya üzere kuru baklagiller de uzun mühlet bozulmadan saklanabilir.

5. Tarhana

Koşullar sağlandığında uzun müddet itimatla saklanabilen yiyeceklerden biri olan tarhana,  serin, kuru, karanlık ve rutubetsiz ortamlarda saklanırsa yıllarca bozulmadan durabilir.

6. Şeker

Sudan ve ısıdan uzak duran şeker yıllarca bozulmadan durabilir.

7. Zeytin

Kapalı kapta ve karanlık ortamda yıllarca saklanabilir zeytin, en âlâ besleyici besinlerden birisidir.

8. Kahve

Granül kahve hava geçirmez bir kapta saklanırsa, tüketime nazaran 3-4 yıl kullanılabilir.

9. Bitter çikolata

Bitter çikolatalar 2 yıla kadar saklanabiliyor. Çikolatanın yağı bekleme mühletince yüzeyde birikme yapsa ve çikolatanın üzerinde başka bir katman oluştursa dahi yaklaşık 1-2 yıl boyunca tüketilebileceği söyleniyor. Çikolatayı da yeniden hava almayan kapların içinde serin, rutubetsiz, kuru ortamlarda saklamanız büyük değer taşıyor.

10. Kuru yemişler

Kurutularak hazırlandığı için içeriğindeki su oranı bir oldukça düşürülen fındık, fıstık, ceviz üzere kuru yemişler, stoklamaya en uygun olan yiyeceklerden. Protein, besin lifi ve vitamin üzere besin bedelleri de epey yüksek olan kuru yemişleri hava almayan kaplarda, serin, kuru, rutubetsiz ortamlarda inançla saklayabilir ve muhtaçlık anında onlardan kolaylıkla yararlanabilirsiniz.

Diğer içeriklerimiz de ilginizi çekebilir:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir