Yıldırım 2022 Seferberlik Tatbikatı nefes kesti

Seferberlik ve savaş halinde bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları ile TSK ortasında yürütülecek müşterek faaliyetleri deneme gayesini taşıyan, işçi, araç, mal ve hizmet seferberliği hususlarında sistemin denenmesini hedefleyen tatbikat çerçevesinde askerlik hizmetini yıllar öncesinde tamamlayan yedek çalışanlara, er, erbaş, astsubay ve subaylara “silahaltı” daveti ulaştırıldı.

Davet üzerine karargaha gelen yedek çalışanlara yenilikler tanıtılarak, çeşitli eğitimler verildi. Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesindeki 65’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı Albay Nuri Pamir Kışlası’nda 3-14 Ekim tarihleri ortasında icra edilen tatbikatta TSK ile birlikte hareket etmek emeliyle 12 kamu kuruluşu yer alırken, çadırlar bölgesinde 220 yedek işçinin muhtaçlığını karşılayabilmek hedefiyle çadır, kantin ve yemek muhtaçlıklarının karşılanabileceği bir alan oluşturuldu.

Birliklerine katılan yedek işçi, uzman işçi tarafından bir savaş halinde tam donanımlı olmaları gayesiyle yeni ekipman, araç gereçler ile silahlar tanıtıldı. Daha sonra poligonda silah atışı yapan yedek işçi, atış eğitimleri aldı.

Tatbikat gereği yamaç çökertme, mayın tarlasında geçit açma, yaralı çalışanın tahliyesi, arızalı araç tahliyesi, makas köprünün kurulması ve indirilmiş taarruz ile gayenin ele geçirilmesi yapıldı. Günün sonunda yedek çalışanlara moral vermek hedefiyle bando konser verdi. Tatbikat 14 Ekim Cuma günü sona erecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir