Yargıtay, Enis Berberoğlu ve Erdem Gül hakkındaki kararı bozdu

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ve Adalar Belediye Lideri Fazilet Gül hakkında mahpus cezası vermeye gerek görülmeyen ikinci MİT Tırları Davası, Yargıtay tarafından bozuldu.

Halk Tv muharriri İsmail Saymaz’ın yazısına nazaran, seçime 45 gün kala lokal mahkemenin kararını bozan Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Berberoğlu ve Gül’e “FETÖ’ye yardım” argümanıyla ceza verilmesi gerektiğini belirtti.

Saymaz’ın yazısından ilgili kısım şöyle:

“Berberoğlu ile Adalar Belediye Lideri Gül hakkındaki FETÖ’ye yardım hatasından ayrılan dava, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2019’da sonuçlanmıştı. Berberoğlu’nun ana yargılamada zımnî kalması gereken bilgileri açıklamaktan mahkum olduğu, bu hareketin örgüte yardımı kapsadığı belirtilerek, karar verilmesine yer olmadığına karar verildi. Ve ana davada Gül’ün aksiyonunun soruşturmanın kapalılığını ihlal olarak vasıflandırıldığı belirtilerek, dava düşürüldü.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi 2020 yılında kararı onadı.

Dosya üç yıldır Yargıtay 3. Ceza Dairesi’ndeydi. Berberoğlu’nun avukatı Yiğit Acar’a nazaran Yargıtay’ın kararı 14 Mayıs sonrasına bırakması bekleniyordu. Lakin iki ay kala belge uyandırıldı! Yargıtay 3. Ceza Dairesi FETÖ’ye yardım yahut örgüt ismine kabahat sürece bakımından mahpus cezası verilmesi gerektiğini savunarak, kararı bozdu.

Avukat Acar, karar tarihi olarak 20 Aralık 2022 gözükse de 23 Mart 2023’te elektronik imzaların atıldığını ve metnin 31 Mart’ta Ulusal Yargı Bilişim Ağı’na yüklendiğini kaydediyor. Bu durumda, Acar’a nazaran karar geçen ay verilmiş olmalı.

Tuhaflık şurada ki… Berberoğlu hakkındaki ana dava, dokunulmazlık kaldırılmadan yargılamaya devam edildiği için AYM’nin kararıyla durdurulmuşken, misal bir hukuksuzluğa imza atılıyor. Yargıtay 3. Ceza Dairesi, durma kararı vermesi gerektiği halde bozmaya gitti.

Acar, şöyle konuşuyor: ‘Asıl hata dediğimiz devlet sırrını ifşa etmekten AYM kararıyla aklanan Berberoğlu için FETÖ’ye yardımdan ceza isteniyor. Meğer yargılaması durmuş ve beraat edeceği açıktır.’

Gül için de siparişle ceza istendiğini anlatan Acar, şöyle devam ediyor: ‘Karar tarihi seçime 45 gün kala verildi. Bu sıkıntının CHP’yi terörle irtibatlı siyasi parti gösterme isteği olduğu görünüyor.’

Öyle görünüyor ki… Cumhur İttifakı, 14 Mayıs’ı kazanabilmek için salt demokratik, yasal ve legal araç ve metotları kullanmayacak. Muhtaçlık duyduğu anda demokrasinin kurallarını ihlal edebilir, yasallığı zorlayabilir ve meşruiyeti tartışmalı kararlar alabilir. Ve yargı, ikinci MİT Davası’nda da görüldüğü üzere, siyaseten kararlar verebilir.”

Ne olmuştu?

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde Ocak 2014’te ve Adana’nın Ceyhan ilçesinde 19 Ocak 2014 tarihinde MİT’e ilişkin araçların durdurularak, arama yapılması nedeniyle Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştı.

Adana 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen, MİT TIR’larının durdurulması davasında Ömer Arık’a ağırlaştırılmış müebbet, öbür 26 sanık hakkında ise 1 yıl 10 ay ile 34 yıla kadar değişen mahpus cezaları verilmişti.

Tuğgeneral Hamza Celepoğlu’nun da ortalarında bulunduğu 13 sanık hakkındaki dava ise Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi’nce görülmüştü. Yargıtay Ceza Genel Şurası, 18 sanık hakkında verilen mahkûmiyet kararları ile 24 sanık hakkındaki beraat kararlarının onanmasına Temmuz 2021’de karar vermişti. Öte yandan Konsey, 3 sanık hakkındaki karara bozma kararı verirken, 9 sanık istikametinden ise belgeyi ayırmıştı.

MİT TIR’larına ilişkin manzaraların yayınlanmasına ait CHP Milletvekili Enis Berberoğlu, Cumhuriyet Gazetesi eski Genel Yayın Direktör Can Dündar ve Cumhuriyet Gazetesi eski Ankara Temsilcisi Fazilet Gül hakkında da dava açılmıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir