Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı: Zaporijya Nükleer Santrali’nin ulusal elektrik şebekesi ile bağlantısı kesildi

Uluslararası Atom Gücü Ajansı (UAEA), Rusya’nın Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini amaç almasının akabinde Zaporijya Nükleer Santrali’nin ulusal elektrik şebekesi ile irtibatının kesildiğini duyurarak, “Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki nükleer güvenlik durumu gitgide inançsız hale geliyor” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’daki taarruzlarını kritik altyapı tesislerine ağırlaştırmasının akabinde Milletlerarası Atom Gücü Ajansı (UAEA) tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna’da bulunan Zaporijya Nükleer Santrali’nin ulusal elektrik şebekesi ile kontağının kesildiği belirtildi. Jeneratörlerin çalışır duruma geçtiğini belirten UAEA, “Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki nükleer güvenlik durumu gitgide inançsız hale geliyor” sözlerini kullandı.

Elektrik kesintisinin lokal saatle 15.30 sıralarında ve Rusya’nın Ukrayna’nın güç altyapı tesislerini amaç almasının akabinde meydana geldiğini de vurgulayan UAEA, “İlk olarak santraldeki 20 dizel jeneratör otomatik olarak çalışmaya başladı. Şu an ise, 8 tanesi ekipmanların güvenliği nedeniyle muhtaçlık duyulan elektriği sağlıyor. Öbür 12 dizel jeneratör ise bekleme modunda. UAEA işçisi, santral çalışanlarının elektrik kesintisi durumunda uygulanacak prosedürleri yerine getirdiğini bildiriyor. Şu an, 6 reaktör inançlı ve stabil durumda. İki reaktör sıcak kapatma moduna, 4’ü ise soğuk kapatma moduna alındı” açıklamasında bulundu.

Ne olmuştu? 

Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rusya tarafından Ukrayna topraklarına 70 füze fırlatıldığını ve 51’inin engellendiğini belirtmişti. Kiev Belediye Lideri Vitali Klitschko ise yaptığı açıklamada, Rusya’nın Kiev’i 30’dan fazla füze ile gaye aldığını belirterek, “Orduya nazaran, 31 füze Kiev’e fırlatıldı. 21 füze düşürüldü” sözlerini kullanmıştı. Klitschko, “Şu anda kentin bir kısmında elektrik ve su yok. Bu gece hem elektriği hem de suyu geri getirmek için her şeyi yapıyoruz” demişti.

Öte yandan, güç tesisleri ve sivil konutların gaye alındığı taarruzlarda, 6 kişi hayatını kaybetmiş, 5’i çocuk 36 kişi de yaralanmıştı.

Rusya’nın düzenlediği füze taarruzları nedeniyle Khmelnytskyi Nükleer Santrali ile Güney Ukrayna Nükleer Santrali’nin ulusal elektrik şebekesi ile temaslarının kesildiği bildirilmişti. Ukrayna Yüksek Şurası Üyesi Oleksiy Honcharenko, Ukrayna’nın güneybatısındaki en büyük ikinci nükleer santral olan Güney Ukrayna Nükleer Santrali’nin güç ünitelerinde ‘acil durum kapatması’ yapıldığının aktarmıştı. (İHA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir