Turkovac üretiminde aylık 3 milyon kapasiteye ulaşıldı!

Ankara’da ‘Geleceğin Pandemileri’ bahisli sempozyuma katılan, Erciyes Üniversitesi Aşı Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr.Aykut Özdarendeli, DHA’ya açıklama yaptı.

Prof. Dr. Özdarendeli, yerli Covid-19 aşısı Turkovac’ın 1998 yılından bu yana Türkiye’nin kendi ürettiği ikinci aşısı olduğunu belirterek, “Tabi çok çalışma yapıldı, hala yapılan çalışmalar var. Çok önemli bir birikimin elde edildiğini düşünüyorum ben. Yetişmiş insan konusunda da aşı bilimi konusunda da” dedi.

‘ÇOK BÜYÜK SİLAHIMIZ’

Prof. Dr. Özdarendeli, Türkiye’nin Covid-19 pandemisinde elde ettiği deneyim ile çok farklı platformlarda aşılarını üreteceğini ve gelecek pandemilere daha hazır hale geleceğini düşündüğünü söyleyerek, “Koronavirüs pandemisi boyunca çok özel koşullar yaşandı. Sıhhat Bakanlığı, TÜSEB’in takviyesi, Erciyes Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar ve özel bölüm işin içinde yerli aşıda üretim devam ediyor. Bildiğim kadarı ile üretimde ayda 2-3 milyon üzere bir kapasiteye ulaştılar. Tabi bu sayı çok daha yüksek noktalara çıkacaktır. Bir problemimiz yok bu hususta. Bu, çok büyük bir silahımız natürel pandemiler açısından da. Şu anda pandemi tam olarak da bitmedi aslında, bilhassa belli risk kümesindeki vatandaşlarımızın esasen Covid-19 aşılarını yaptırmaları gerekiyor. Turkovac üretimi devam ediyor ve bakanlığımız bunu halkımıza sunuyor. Hiçbir sorunumuz yok bu anlamda” diye konuştu. 

‘AFRİKA’YA AŞI YARDIMI DEVAM EDECEK’

Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, Covid-19 aşısı Turkovac için dünyadan da olumlu dönüşler olduğunu lisana getirerek, “Ben mesela geçen ay İtalya’da bir aşı konferansındaydım, orada da konuşuldu bu hususlar. 30’un üzerinde şu anda lokal ya da birtakım mercilerden onay almış aşılar var. Turkovac’ın da süreci bu manada devam ediyor. Gelen feedback’ler çok olumlu bu anlamda” açıklamasında bulundu. 

Prof. Dr. Özdarendeli, aşıda çeşitliliğin dünya genelinde artmasına rağmen kimi Afrika ülkelerinde hala aşılama oranlarının çok düşük olduğunu belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanı’mızın oraya aşı gönderdiğini de biliyoruz. Oralara yardım devam edecektir, diye düşünüyorum” dedi.

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir