Türkiye Varlık Fonu’nun borçlarında yüzde 45 artış!

Türkiye Varlık Fonu’na bağlı kuruluşların 2021 borcu, evvelki yıla nazaran yüzde 45 artışla 2 trilyon 302 milyar TL’ye yükseldi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başında bulunduğu ve kamunun en değerli kuruluşlarını bünyesine alan Türkiye Varlık Fonu’na (TVF) ilişkin kontrol raporu, gecikmeli olarak TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Birgün’den Hüseyin Şimşek’in haberine nazaran, raporda; Halk Bankası, BOTAŞ, PTT, Ziraat Bankası, ÇAYKUR, Türk Şeker üzere kamunun gelir getirici çok sayıda kurumunun bağlı olduğu TVF’nin, her geçen yıl daha çok borçlandığı vurgulandı.

2021 yılına ilişkin kontrol raporunda, fonun 2019’da 950 milyar TL ve 2020’de 1 trilyon 586 milyar TL olan borcunun yüzde 45 artışla 2 trilyon 302 milyar TL’ye yükseldiği söz edildi. Raporda, TVF bünyesindeki kuruluşlara ilişkin kontrollerin, ‘gizlilik’ nedeniyle kâfi seviyede gerçekleştirilemediği de kaydedildi ve ‘olumlu görüş’ yerine ‘sınırlı olumlu görüş’ bildirildi.

TVF 2021 kontrol raporuna nazaran; borçlanmanın en çok arttığı kalem, ‘finans dalı faaliyetlerinden kaynaklanan borçlar’ oldu. 2020’de 1 trilyon 367 milyar TL olan bu borç kalemi, sonraki yıl 1 trilyon 955 milyar TL’ye yükseldi. Çok sayıda alım, satım faaliyeti bulunan fonun ‘ticari borçları’ ise 29 milyar TL’den 80 milyar TL’ye yükseldi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir