Tarım danışmanlarından kadro protestosu: Belgelerini yaktılar

Tarım danışmanları bugün Samsun’daki Onur Anıtı önünde toplanarak takım taleplerini bir sefer daha lisana getirdi. Ayvacık Ziraat Odası Lideri Erdal Avcı, tarım danışmanı ve bir çiftçi konuşma yaptı.

Tarım Bakanı’na empati davetinde bulunan Avcı, “Sayın bakanım şu an düşünün ki, zatıalinizin makamında burada bulunan bir ziraat mühendisimiz bakanlık yapıyor ve zatıalinizi bu meydanda olduğunu düşünün. Taban fiyatın 8 bin 500 olduğu yerde Türk tarımına hizmet etmek için gecesini gündüzüne katan bu kardeşlerimize Tarım Bakanı’mız tarafından 6 bin lira üzere, utanarak söylüyorum, 6 bin lira üzere bir sayısı empati yapmaya sizi davet ediyorum. Sigortasını düştükten sonra, bir tarım danışmanının eline, 3 bin 800 lira geçmektedir. Tekrar ediyorum, bir tarım danışmanının eline, brüt 6 bin liradan sigorta ve vergiyi düştükten sonra 3 bin 800 lira kalmaktadır” dedi.

Tarım danışmanlığı dokümanlarını yaktılar

Ziraat odaları ve özgür çalışan tarım danışmanlarının çiftçi aidatından öteki genel merkez bütçesi olmadığını lisana getiren Avcı, kontratlı işçilere takım verildiğini hatırlatarak, “Bu 800 tane, Türkiye genelindeki, yavrumuz, evladımız, kardeşimiz mi Türkiye Cumhuriyeti’nin sırtına yük oldu sayın bakanım?” sözlerini kullandı.

Tarım danışmanı olan Özlem Küdük, konuşmasında, “Biz kısık sesleriz. Biz çok fazlasını değil, hakkımız olanı istiyoruz. Bizler tarım danışmanları olarak, sizden takım istiyoruz” kelamlarını lisana getirdi.

Konuşmalardan sonra alanda bulunanlar almış oldukları Tarım Danışmanlığı dokümanlarını yakarak içinde bulundukları durumu protesto etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir