Spurs 1 numarayı seçti, organizasyonda Wembanyama sevinci

Böylece 2023 Draftı’nda birinci sıradan seçilmesine kesin gözüyle bakılan genç yıldız Victor Wembanyama’nın grubu da gayri resmi olarak belirlenmiş oldu.

Draft çekilişini Spurs‘ün kazandığı açıklandığında taraftarlardan grup sahibine kadar herkes çılgına döndü. Daha evvel draft birinci sırasında David Robinson ve Tim Duncan üzere iki Hall of Fame uzun seçen Spurs, yeniden emsal bir potansiyelle karşı karşıya.

SPURS’UN SAHİBİ PETER JOHN HOLT: “İNANILMAZ OLACAK”

“Geleceğimiz aslında parlaktı, artık parlaktan da öte oldu. Uygun şeylerin olağanüstü insanların başına geldiğine inanan biriyim. Etrafımız hizmet etmeye, diğerlerine yardım etmeye ve şahane şeyler inşa etmeye çalışan olağanüstü beşerlerle çevrili. Bu yüzden kimi şahane şeyleri kendinize çekiyorsunuz. Bu gece de o denli oldu.”

Spurs genel menajeri Brian Wright ise “İnsanlar yeteneklerden bahsederken yalnızca saha içini düşünüyorlar lakin bu ondan daha büyük bir şey” dedi ve ekledi: “Harika bir grup arkadaşı olma yeteneğini, oyunu okuma yeteneğini, oyuna yaklaşımını, profesyonelliğini görüyorsunuz. Ender rastlanan yetenek dediğiniz vakit, bu topu potaya sokma yeteneğinizin ötesine geçer. Ve Wembanyama pek çok açıdan eşsiz. Kulüp için, taraftarlar için inanılmaz bir gün.”

Wright gülerek, “Tercüman tutmamıza gerek yok. Daha evvel kimi kusursuz Fransız oyuncularımız oldu. Onların Fransa basketbolu için tabir ettikleri ve Victor’un dünya basketbolu için söz edebilecekleri çok heyecan verici. Bu ilişkiye sahip olmak tertibimiz için kusursuz.” biçiminde konuştu.

Genel menajer Wright, koç Gregg Popovich’ten de övgüyle kelam etti: “Koçlar birer öğretmendir ve tüm vakitlerin en düzgün öğretmenlerinden birine sahip olduğumuz için şanslıyız. Hepimiz her gün ondan bir şeyler öğreniyoruz. Tüm oyuncularımız için bu inanılmaz bir fırsat. Ve bunu hafife almadıklarını biliyorum.”

Basketbolda draft sistemi sayesinde Amerikan ligleri ortasında rekabetin arttığı tekraren sefer belirtilmiştir. Münasebetiyle draft sistemi Amerikan ligleri ortasında profesyonel istikrarın sağlandığı konusunda büyük bir rol oynamaktadır.

BASKETBOLDA DRAFT EDİLMEK NE DEMEK?

Sezon bitiminde gerçekleşen seçmeler sistemde oyuncuların sırası ile bulunmasına imkan sağlar. Bu sıralar genelde büyük yıldız adayları olarak bulunsa da genç ve yetenekli oyunculara da bu sırada birinci başlarda yer verilir.

Ancak genç oyuncular için ek olarak dönem bitiminde yaz ligleri de uygulanabilir. Bu sayede birinci sırada yer alması daha garanti hale gelir. ‘Draft edilmek’ kavramı ise kelam konusu sırada yer alan oyuncular için geçerlidir.

Takımların seçmek istediği isimler draft edilir ve kelam konusu kadro için aday isim haline gelir. Lakin ekipler içinse bu durum biraz daha karmaşıktır. Listede yer alan oyuncu isimleri için seçme hakkı bulunan kadrolar kesin kurallara bağlı olarak olasılıklar dahilinde kura ile belirlenir. Bu kura sistemi ise 14 grup için bulunur.

NBA’DE DRAFT KURALLARI NEDİR?

NBA’de draft sistemi için kesin kurallar bulunur. Dönem bitimi gerçekleşen seçmelerde draft sistemi için hem oyuncu hem de ekipler için birtakım belli kurallar mevcuttur. Bu kurallara nazaran draft sistemi uygulanır.

Önceki dönem Play Off’a katılamayan 14 ekip NBA Draft’a katılabilir.

Drafta dahil olan oyuncu kesinlikle 19 ve üzeri yaşında olmalıdır. En az iki tıp halinde seçmeler devam eder. Yani sıralama tıpkı kalır. Sebebi ise kadroların draft seçme haklarını gizli tutabilmesinden kaynaklıdır.

Belirtilen kurallar hem oyuncu hem de ekipler için belirlenmiştir. Play Off’a katılmaya hak kazanamayan gruplar şartları sağlayan oyuncuları seçme konusunda hak sahibidir. Lakin belirtildiği üzere mümkünlük dahilindedir bu durum. Bu olasılıklar ise en son sıradaki kadroya avantaj sağlayarak 1. seçim ihtimalinin yüzdeliğe nazaran en fazla bulunduğu kadro olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir