Şişecam, Icron’a yatırım yapmak üzere görüşmelere başlıyor

Şişecam’ın teknoloji geliştirme alanındaki birinci yatırımını gerçekleştirmek üzere başladığı görüşmeler, şirketin inovatif, teknolojik, dijital ve gelecek vaat eden teknoloji şirketleri ve projelere yatırımcı olmak konusundaki iştahını gösteriyor. 

Şişecam, kendisine yeni kaslar kazandıracak farklı iş alanlarına yatırım bahislerini değerlendirmeye devam ederken; ICRON ile başlayan görüşmelerle birlikte dönüşüm ve dijitalleşme odaklı çalışmalarını farklı yetenek ve perspektiflerle geliştirmek konusunda stratejik bir adım attı. Farklı alanlardaki birikim ve kabiliyetleriyle bugüne kadar birçok prensip imza atan, kendini bir teknoloji şirketi olarak tanımlayan Şişecam için teknoloji geliştirmek uzun müddettir iş yapış formunun bir modülü.

2018 yılında yarının gereksinimleriyle uyumlanmak için “yeni SAP platformuna geçişte dünyanın en kapsamlı projesi” olarak tanımlanan büyük bir dönüşüm atılımına başlayan Şişecam, Türkiye’de blockchain teknolojisiyle dış ticaret süreci gerçekleştiren birinci şirket. Şişecam’ın ‘Uçtan Uca Dijital Hazine Yönetimi’ amacı doğrultusunda hayata geçirdiği birincilerden bir başkası Dijital Dolandırıcılık Tespit ve Denetim Sistemi. Türkiye’de kurumsal swift kodu alarak swift ağına katılmış birinci şirket olan Şişecam, manuel müdahaleye kapalı, uçtan uca ödeme sistemi ile 2021 yılında dünyanın bu alandaki en itibarlı ödüllerden olan Adam Smith Best Cyber Security Solution ödülünün de sahibi. Şişecam, dijital dönüşüm projelerinin yönetilmesi, mevcut operasyonel süreçlerdeki problemleri çözümleyecek teknoloji tahlillerinin bulunması ve entegre edilmesi başarılarıyla 2022 yılında Alexander Hamilton Dijital Dönüşüm mükafatını almıştı.

Görüşmeler mutabakatla sonuçlanırsa, Şişecam teknoloji geliştirme alanındaki birinci yatırımını ICRON’a yapacak. Bu paydaşlık, yüksek potansiyele sahip ICRON firmasının büyümesini desteklemekle kalmayacak, Şişecam’ın mevcut operasyonlarındaki operasyonel harikalık ve optimizasyon yaklaşımını bir üst düzeye taşıyarak bulunduğu bölümlerde rekabet avantajı sağlayacak kazanımlar elde etmesini de sağlayacak.

Şişecam CEO’su Görkem Elverici ve ICRON CEO’su Gürer Ünal’ın Barcelona’da, Gartner Supply Chain Expo 2023 tertibinde imzaladıkları niyet mektubuna nazaran, görüşmeler muahede ile sonuçlandığında, Şişecam, 2027 yılına kadar ICRON’daki toplam hissesini %50’ye kadar yükseltmek için satın alma opsiyon hakkına da sahip olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir