Pasifik karıştı! Putin cezayı ona kesti…

Rusya Savunma Bakanlığı geçtiğimiz haftalarda Pasifik Filosu gemilerinin Japon Denizi’ndeki Büyük Petro Körfezi’nde Sovyet üretimi “Moskit” gemisavar seyir füzelerini test ettiğini duyurmuştu.

ANİ TEFTİŞ: SAVAŞA YÜKSEK HAZIRLIK DURUMUNA GEÇİLDİ

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da Uzak Doğu bölgesinde mümkün düşman hücumlarına karşı Pasifik Filosu’nun savunma yeteneklerinin arttırılması emeliyle ani bir teftiş başlatıldığını belirterek filonun savaşa yüksek hazırlık durumuna geçirildiğini açıklamıştı.

Japon Denizi’ndeki tatbikat, Japonya Başbakanı Fumio Kişida’nın Ukrayna’nın başşehri Kiev’e yaptığı ziyarete misilleme olarak yorumlanmıştı. Pasifik’te Rusya’nın elindeki Kuril Adaları ihtilafını çözmeye yönelik Tokyo ile Moskova ortasında yürütülen görüşmeler geçen yıl askıya alınmıştı.

YENİ İMGELER YAYINLANDI

Finlandiya’nın NATO üyeliği ile Batı ile Rusya ortasındaki tansiyon adım adım tırmanırken Moskova idaresi bu sefer de Okhotsk Denizi’nde yapılan tatbikatların imajlarını yayınladı.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan görüntüde süpersonik gemisavar seyir füzesinin fırlatıldığı anlar yer aldı.

TEFTİŞ FİYASKO İLE SONUÇLANDI: PASİFİK FİLOSUNUN KUMANDANI VAZİFEDEN ALINDI

Rusya peş peşe düzenlediği tatbikatlarla gövde gösterisi yaparken bugün Batı medyasında yer alan haberlerde ani düzenlenen teftişin büyük bir fiyasko ile sonuçlandığı tez edildi.

İngiliz Dailymail gazetesi, Rusya Devlet Lideri Putin’in başarısızlığın cezasını Pasifik Filosunun kumandanı 66 yaşındaki Amiral Sergei Avakyants’a kestiğini ve tatbikatlar devam ederken amiralin vazifeden alındığını yazdı.

Rus basınında yer alan bilgilere nazaran Avakyants’ın vazifeden alındığı argümanı Başbakan Yardımcısı Yuri Trutnev tarafından doğrulandı.

ŞOYGU’NUN YAKIN BİR MÜTTEFİKİ OLARAK TANINIYORDU

Avakyants, Mayıs 2012’den bu yana Pasifik Filosunun başındaydı ve Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun yakın bir müttefiki olarak tanınıyordu. Rusya’nın en saygın deniz subaylarından biri olan amiral, SSCB Silahlı Kuvvetlerinde Deniz Liyakat Nişanı ve Vatana Hizmet Nişanı almıştı.

TATBİKATLAR DEVAM EDİYOR

Batı medyası vazifeden almanın Rusya’nın uğradığı hayal kırıklığının bir sonucu olduğunu sav ederken Rusya tatbikatların devam ettiğini duyurdu. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, tatbikatın rutin bir uygulama olduğunu belirterek Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin savaşa hazır olma durumuna yönelik bu istikamette uygulamaları sık sık yaptığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir