Pancar alım kampanyası başladı

KONYA (İGFA) – Çumra Şeker’in 20. Şeker Pancarı Alım Kampanyası merasimine,PANKOBİRLİK Genel Lideri ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi İdare Heyeti Lideri Ramazan Erkoyuncu,Çumra Belediye Lideri Av. Recep Candan, Çumra Jandarma Kumandanı Musa Ceylan, Çumra İlçe Müftüsü Ali Abay, Çumra İlçe Emniyet Müdürü Muhammed Tayfun Girgin, Çumra Ziraat Odası Lideri Mehmet Karadağ, Kooperatif İdare Konseyi Üyeleri Ramazan Turan, Zafer Bülbül, Selçuk Koçyiğit, Celal Balcı, Çumra Şeker fabrikasının kurucu üyeleri, birinci hasat pancarını getiren üreticiler, bölge çiftçileri,sivil toplum kuruluşu yetkilileri, Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi ve Anadolu Birlik Holding çatısı altındaki şirketlerin yöneticileriile çalışanlar katıldı.

Konya Ovasının pancarın kalesi olduğunu vurgulayan PANKOBİRLİK Genel Lideri ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi İdare Şurası Lideri Ramazan Erkoyuncu, “Geçen yıl pancar fiyatlarının 1400-1450 civarında kalmasına karşın yüzde 15 daha fazla pancar üretildi. Haliyle şeker üretimimiz de artmıştı. Önümüzdeki yıl Çumra Şekerin kapasitesinin artırılması gündemimizde, 17 bin ton olan günlük sürece kapasitesinin, 20 bin – 22 bin tonlara çıkarma planımız var. Cihanbeyli-Altınekin bölgesine kurulacak fabrikamızın da kapasitesi 14 bin ton olacak, dolasıyla gelecek yıllarda Konya Şeker’in kotasının artması gerekecek. Bu mevzuda ilgili kurumlarımızla görüşmelerimiz sürüyor. Pancar fiyatlarının da kısa vakitte açıklanmasını bekliyoruz. Bu hususta ağır çalışma ve teşebbüslerimiz var. İnşallah hayal kırıklığı yaşamayacağımızı düşünüyoruz” diye konuştu.

BAŞKAN ERKOYUNCU : “ÇUMRA’DA PANCARIN GELECEĞİ PARLAK”

Çumra Şeker Fabrikası alanında toplam 3 bine yakın işçi çalıştığını hatırlatan Lider Ramazan Erkoyuncu, “Çumra kabuğuna sığmayan bir ilçemiz. Endüstrisi, turizmi ve tarımıyla gelişiyor. Bu büyümede ve gelişmede fabrikamızın da büyük katkısı ve tesiri var. Buradan Çumra Belediye Liderimiz Sayın Recep Candan’a da teşekkür ediyorum. Çumralı çiftçilerimize teşekkür ediyorum. Pancarın geleceği parlak, Çumra’da pancarın geleceği çok daha parlak. Şeker bölümünün merkezi olma yolunda ilerleyen bir bölgeye sahibiz. Bu yaradanın bir lütfu bence. Pancar, şeker, besin ve tarım bizim önceliklerimiz. İnşallah, istikbalde bu potansiyeller artacak ve daima birlikte daha da büyüyeceğiz. Bu vesileyle 20. Pancar alım kampanyamızın Çumra’mıza, ülkemize, kentimize, çiftçimize, esnafımıza ve hepimize iyi olmasını dilerim” dedi.

Konuşma sonrasında, fabrikaya birinci şeker pancarını getiren çiftçiler arasındankura çekimi ile belirlenen 3 çiftçiye armağanlar protokol tarafından takdim edildi ve açılış merasimine geçildi.

İlk olarak kantar başında dua edildi ve kurban kesilerek, protokol tarafından 2023 – 2024Kampanya periyodunun açılış kurdelesi kesildi.

Günlük pancar sürece kapasitesi 17 bin ton olan Çumra Şeker fabrikasında, 7 gün 24 saat pancar alımları devam edecek, bantlardan birinci şeker ise 20 Eylül 2023 tarihinde akacak. Bu yıl kampanya mühletinin ise 149 gün olması planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir