Nissan ile Renault’un hisse görüşmesi elektrikli araç yatırımlarına odaklandı

Nissan, Renault ile görüşmelerin elektrikli araç alanında rekabet kabiliyetlerini güçlendirmeye odaklandığını açıkladı.

Japon araba üreticisi Nissan CEO’su, ortağı Renault ile görüşmelerin elektrikli araç yatırımlarına ve rekabet kabiliyetlerini güçlendirmeye odaklandığını açıkladı.

İki araba şirketi Renault’un 1999’da Nissan’da pay almasıyla kurulan paydaşlığın geleceğine dair geçen ay görüşmelere başlamıştı.

Konu hakkında bilgi sahibi kaynaklara nazaran Nissan ile Renault ortasındaki görüşmelerde muahedeye varmak için 15 Kasım olarak belirlenen tarihe iki haftadan daha az bir müddet kaldı.

Nissan CEO’su Makoto Uchida, bu ay bir muahedeye varılıp varılamayacağına dair sorulara karşılık vermedi fakat Renault’un CEO’su Luca de Meo ile her haftasonu konuştuklarını ve görüşmelerin “önümüzdeki devirde de devam edeceğini” belirtti.

ELEKTRİKLİ ARAÇLARDA REKABET KABİLİYETİ ARTIRILMAK İSTENİYOR

Şirketler, Nissan’ın Renault’nun planlanan elektrikli araç ünitesine yatırım yapmayı değerlendirdiğini de açıkladı.

Uchida, görüşmelerin ekonomik belirsizliğin olduğu ve dalın elektrikli araçlara gerçek büyük bir dönüşüm geçirmeye ittiği bir devirde iki şirketin rekabet kabiliyetini artırmayı hedeflediğini tabir etti.

Kaynaklar iki tarafın Renault’un Nissan’daki yüzde 43 payını potansiyel olarak yüzde 15’e azaltmayı ve bunun ne şartlarda yapılabileceğini görüştüğü bilgisini de verdi.

Uchida, bu hususa ait açıklama yapmadı. (REUTERS)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir