Niğde’de 5 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunan Kur’an kursu görevlisi, 18 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı

Niğde’de bir Kuran kursunda 5 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunan kurs vazifelisi 25 yaşındaki sanık Ahmet Faruk Yörükoğlu’na indirim yapılmadan 18 yıl 9 ay mahpus cezası verildi. Niğde 1. Ağır Ceza Mahkemesi, ikinci duruşmada kararı açıkladı ve 4 aydır cezaevinde olan Yörükoğlu’nun tutukluğunun devamına da hükmetti.

Niğde’nin kırsal kesitinde bulunan bir köye bağlı Kuran kursunda geçen yaz aylarında, din vazifelisi Ahmet Faruk Yörükoğlu beş yaşındaki bir çocuğu sistematik bir formda nitelikli cinsel istismara maruz bıraktı. Bir mühlet sonra çocuk yaşına uygun olmayan hareketler sergileyince ailesi şüphelenmeye başladı. Kendi yaşıtlarının kurmaması gereken kelam ve cümleleri kuran çocuğa sorular soran aile, yaşananları öğrendi. Çocuk, gittiği Kuran kursundaki misyonlu ile ilgili bilgi vermeye başlayınca çocuğun ailesi görevliyi şikayet etti ve kamu davası açıldı. Niğde 1. Ağır Ceza Mahkemesinde 2 Aralık’ta ikinci duruşma yapıldı.

Mahkeme Lideri Niğde Vilayet Müftülüğü’nün hala idari incelemenin sürdüğüne ait yazı gönderdiğini belirtti. Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı avukatı sanığın üst huduttan ceza almasını talep etti.

“Böyle bir gayem olsaydı bunu yaz kursunun devam ettiği süreçte yapardım”

Mahkemenin karar verileceğini belirterek son kelamını sorduğu Yörükoğlu, “Ben mağdurenin kot şortu yüzünden 4 aydır cezaevindeyim, bunu 80 yaşına kadar unutmam mümkün değil. Madem ben ödül metoduyla mağduru kandırmak istemişim, tableti, laptopu, harçlıkları vesaire neden yaz kursunun son günü yapmışım, bu türlü bir gayem olsaydı bunu yaz kursunun devam ettiği süreçte yapardım” diyerek beraat istedi.

Mahkeme araştıracak diğer bir öge kalmadığını belirterek duruşmayı bitirdi ve oybirliğiyle aldığı kararını ikinci duruşmada açıkladı. Mahkeme sanık Ahmet Faruk Yörükoğlu’na; TCK’nın “12 yaşını tamamlamayan çocuğun cinsel istismarı” hatasını düzenleyen 103.maddesi uyarınca “kastın yoğunluğunu” da gözeterek 10 yıl mahpus cezası verdi. Sanık Yörükoğlu’nun bu kabahati eğitici yükümlülüğü çerçevesinde işlediği gerekçesiyle mahpus cezasını yarı oranında artırarak 15 yıla çıkaran mahkeme, tıpkı kabahati birden fazla zincirleme halde işlediği gerekçesiyle sonuç olarak 18 yıl 9 ay mahpus cezasına hükmetti. Sanığın mahkemede pişmanlığını gösteren davranışına rastlanılmadığını da karara geçiren mahkeme, bu nedenle cezada indirim yapmadı. Hükümlü Ahmet Faruk Yörükoğlu Niğde Kapalı Ceza Evi’ne gönderildi.

“Aile bu cezaya memnun oldu”

Duruşmaya da katılmış olan Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Gayret Derneği (UCİM) Niğde Vilayet Hukuk Koordinatörü avukat Orpen Nergiz şunları söyledi:

“Olayımız Niğde vilayetimize bağlı bir köyde bu yaz periyodunda haziran ve ağustos ayları içerisinde bir Kuran kursunda maalesef gerçekleşiyor. Olayımızda küçük, 5 yaşındaki bir kız çocuğumuz Kuran kursuna giderken hocanın bir ekip şeker, dondurma vermesi, onu övmesi beyanları olaya yönelik, cinsel istismara yönelik hiçbir bilgisi olmadığından hocanın yaptığı hareketleri kendini sevdiğine yönelik olduğunu düşünüyor. Daha sonra aile ortamındayken küçük çocuğumuz bir söz kullanınca ailenin başından kaynar sular dökülüyor ve olay bu halde ortaya çıkıyor. Aile kızlarına hoş bir halde olayı sorarak daha sonra da isimli mercilere başvurarak olayımız bu merhaleye geliyor. Davamız iki celsede bitmiştir. Davada neler oldu diyecek olursanız, olağan ki sanığın tabiri alındı. Sanık tabirinde inkarda bulundu. Onun dışında yapılan savunmalarda da bu inkara yönelik açıklamalar vardı. Lakin bizim kanaatimizce belge içerisindeki raporlar, tabirler, ÇİM raporu, İsimli Tıp raporları hepsi değerlendirildiğinde kabahatin sabit olduğu bizim ve mahkeme heyetinin taktiriyle açıkça ortaya çıkmıştır. Aile çok sevindi memnun oldular, babanın göz yaşlarına ben şahit oldum. Doğal ki cezanın düşüklüğü yüksekliğiyle ilgili akıllarda genel bir tartışma olmuş olabilir. Ama aile bu cezaya memnun oldu.

 ‘Burada din vazifelisi olmadığını söyleyin’

Maalesef üzülerek belirtiyorum ki olayımız aslında çok üzücü ve vahim bir olay. Bir de bu olayların yanı sıra Diyanet’ten bir kişi beni arayarak ‘Burada din vazifelisi olmadığını söyleyin’ diye telkinde bulundu. Ben de bunu söylemeyeceğimi bu olayın bir faili olduğunu sizin bu kişiyi misyonundan aldığınızı belirtebileceğimi lakin bu kişinin üstelik bu işi yaparken ve üstüne üstlük bu işi yaptığı yaptığı için cezada artırım aldığı sebebiyle bu kişiyi söylememek tarafında bir tercihim olmayacağını belirttim bu tezler doğrudur” dedi. (ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir