NATO Türkiye’ye barınma tesisleri gönderiyor

NATO’dan yapılan açıklamaya nazaran, NATO’nun göndereceği barınma tesisleri olağanda NATO’nun tatbikatları ve operasyonlarında kullanılan karargah komplekslerinden oluşuyor. Bu tesisler ısınma, jeneratör ve tıbbi tedavi alanları üzere imkanları içeriyor. NATO askeri yetkilileri, şu anda İtalya’nın Taranto kentindeki NATO Dayanak Ajansı Güney Operasyon Merkezi’nde tutulan barınma tesislerinin gönderilmesi için en uygun lojistik ve nakliye seçeneklerini kıymetlendiriyor.

Bu tesisler, kurulduktan sonra NATO ülkelerinin göndermeye başladığı kış koşullarına uygun çadırların etrafına yerleştirilmesiyle tamamlanacak. Ünitelerin gönderilmesine yönelik çalışmaları NATO Avrupa Müttefik Yüksek Kumandanı (SACEUR) Orgeneral Christopher Cavoli yönetecek.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, müttefiklerin kararını memnuniyetle karşılayarak, “NATO, müttefikimiz Türkiye ile güçlü dayanışma içindedir. Bu barınma tesislerinin sevk edilmesi hayatların kurtarılmasını sağlayacaktır. NATO müttefikleri ve ortaklar yardım eforlarına önemli takviye vermektedir. Muhtaçlığı olanlara yardım için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir