Lütfü Savaş: Türk futbolunun kurtuluş reçetesi kulüplerin altyapıya önem vermeleri

Hatayspor Onursal Lideri Doç. Dr. Lütfü Savaş, D-Smart ekranlarında yayınlanan “Haftanın Konuğu” programına konuk oldu. Teknik yönetici değişikliğinden transferlere, ulusal gruplardan Aba güreşlerine kadar bir çok hususta açıklamalarda bulunan Savaş, Hatayspor’un maksatları hakkında da bilgiler verdi. Programda birinci olarak güney takımının bu dönem uyguladığı transfer siyaseti hakkında konuşan Lider Savaş, “Herkes Hatayspor’dan flaş bir başlangıç bekliyordu lakin her vakit konuttaki hesap çarşıya uymuyor. Teknik yöneticinin genç olması, ufkunun açık olması ve başarıyı arzulaması bizim için çok kıymetli. Teknik yönetici seçimini bunlara dikkat ederek yapıyoruz. Transfer edeceğimiz futbolcuların yalnızca sportmen geçmişine değil tıpkı vakitte toplumsal hayatına da bakıp o denli transfer etme kararı alıyoruz” dedi.

“Türk futbolunun kurtuluş reçetesi kulüplerin altyapıya değer vermeleri”

Türk futbolunda altyapı ve ulusal grup hakkında görüşlerini aktaran Savaş, “Herkesin konuşup da yapmadığı futbol ismine yeterli hareketleri biz altyapımızda uyguluyoruz. Hatayspor gelecek yıllarda altyapıdan birçok futbolcuyu A grubuna kazandıracaktır. Rezerv ligi proje olarak çok yararlı görüyorum lakin daha planlı bir formda başlatılması gerekirdi. Türk Futbolunun kurtuluş reçetesi olarak, kulüplerin öncelikle altyapıya kıymet vermeleri, umut vadeden futbolcuları bünyelerinde tutup, bedelini bulan oyuncuları da elden çıkarmaları gerekiyor. T.C. Pasaportu olan gençlerimizin hangi ekipte oynadığına bakmaksızın Türk statüsünde sayılması gerekir. Diğerleri keşfetmeden Ulusal kadromuza kazandırmak lazım. Bunu yapamıyorsak da keşfedene hürmet duymak lazım” tabirlerini kullandı.

“A Ulusal Takım’ın başında daha meslekli bir teknik yönetici olmalı”

Türk futbolunun itimada muhtaçlığı olduğuna değinen Lider Savaş, ulusal grubun daha üst liglerde oynaması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Takımı sahiplenen insan sayısı arttığı vakit gelirler de artış gösteriyor. Avrupa’ya kıyasla Türkiye’de üst üste 2 maç kaybettiğiniz vakit stada gelen izleyici sayısı da azalıyor. Birlikte hareket etmek gerekiyor fakat Türk futbolu maalesef birlikte kalkınamıyor. Türk futbolunun inanca muhtaçlığı var. İnancın olmadığı yerde hiçbir şey olmaz. Daha evvel de aleyhimize çok karar verildi lakin hiç sesimiz çıkmadı. VAR sistemi varken bu kadar kusur olması içimizi acıtıyor. Ulusal kadronun gayesi B Ligi değil daha üst sıralar olmalı. Kuntz’u yetersiz gördüğüm için söylemiyorum ancak A Ulusal Takım’ın başında yerli yahut yabancı daha meslekli bir teknik yönetici olmalı.”

“Kadın futbolunda argümanlı bir takım kurduk”

Hatay’da bayan futbol kadrosuna dayanak için taraftarlara davette bulunan Lütfü Savaş, “Kadın futbolu Avrupa’da çok ilgi görmeye başladı. Biz de bu dönem savlı ve birinci 5 için uğraş edecek bir takım kurduk. Tüm futbolseverleri bayan futboluna takviye olmak ismine maçlarımıza bekliyoruz” kelamlarına yer verdi.

“Türk dünyasını Hatay’da konuk ettik”

Başkan Savaş programda son olarak Aba Güreşleri hakkında bilgiler vererek, “Aba Güreşleri bizim için çok kıymetli. 35 ülkeden iştirakin olduğu bu seyir zevki yüksek tertipte tüm Türk dünyasını Hatay’da konuk ettik. Geniş iştirakli bir izleyici sayısına da ulaştık” halinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir